Б ТК не е кредитополучател от КТБ.
Това обяви по време на изслушване пред временната анкетна комисия за ситуацията с КТБ един от квесторите в банката - Станислав Лютов.
БТК има неуспешни опити за прихващане, но не защото някой следи и ги спира, а защото, по думите му, законовата рамка не го позволя.
"Нито една сделка с активи на КТБ не е направена за периода на особения надзор на банката. Казвам го със съзнанието, че ако лъжа, аз нося отговорност", заяви Лютов.
Според Лютов разговорът за изгубени активи на КТБ е трябвало да се проведе много по-рано, за да не възникват подобни съмнение.
Общата сума на прихванатите средства е 852 млн. лева, обясни Лютов, но бе категоричен, че става въпрос за прихващания в резултат на цесии, а не за източване на активи на банката.
"Става въпрос за нормални търговски сделки, по които КТБ не е страна. Квесторите не одобряват тези сделки и не ги разрешават. Те могат само и единствено да ги осчетоводят с оглед вярното отчитане", каза той.
От волята на квестора не зависи дали ще съществува едно прихващане и една цесия ще бъде действителна, подчерта Станислав Лютов. На същото изслушване
управителят на БНБ Иван Искров призова депутатите от комисията по-бързо да изберат неговия приемник на поста, за да може да си подаде оставката.
Искров посочи, че досега не е подал оставка, защото не чувства вина за случилото се с КТБ. Искате или не, след два месеца трябва да изберете нов управител на БНБ - такъв е законът, аз ви призовавам да го направите сега, а не да го отлагате за есента, заяви Искров.
Той дори добави, че има рожден ден след няколко дни и може депутатите да му направят подарък като изберат нов управител на БНБ.
Аз си нося отговорността и затова съм тук, каза още Искров. Оставка се подава от гузност и от страх, аз не изпитвам нито едно от двете, но уважавам НС, което ме е избрало, каза Искров.
Не искайте от мен безотговорно просто да си хвърля оставката; вече няколко месеца чакам да изберете нов управител и веднага ще се оттегля, но прекалено много обичам БНБ и страната си, за да хвърля безотговорно оставка, каза Искров.
Той призова при промени в банкови закони да се имат предвид и предложения на БНБ за промяна в законодателството. Искров многократно подчерта, че според действащия закон за БНБ изцяло отговорността за надзора върху банките е на един от подуправителите на БНБ.
Анкетната комисия в Народното събрание за изясняване на фактите около КТБ е малко позакъсняла, обяви още Искров.
Искахме законови промени много по-рано, те сега се случват, но пет-шест месеца по-късно, смята той.
В рамките на надзора всяка банка предоставя доклади за своята дейност, които се подготвят от мениджърите на банката, те носят основна вина за случилото се в КТБ, заяви Искров.
По време на изслушването той припомни как е действала Централната банка от поставянето на КТБ под специален надзор на 20 юни 2014 г. до момента и изясни какви са принципите при осъществяване на функцията "Банков надзор" от БНБ.
Голяма част от материалите, поискани от комисията, не могат да бъдат предоставени, защото са дадени на прокуратурата, те представляват банкова тайна, а вече те са и следствена тайна, посочи Искров.
БНБ извършва и инспекции на място, изготвят се доклади и се правят препоръки, ако има отклонения. Искров подчерта, че банковият надзор е изцяло в правомощията на един от подуправителите на Централната банка.
"Единственият документ, който се гледа от Управителния съвет на Централната банка, е докладът за състоянието на банковата система. В него се поставя акцент върху състоянието като цяло", подчерта Искров и добави,че никога през последните 10 години КТБ не е поставяна като банка с някакви проблеми в тези доклади.
Моделът КТБ едва ли опира само до надзорните функции на Централната банка, посочи още нейният управител. Искров подчерта, че БНБ е направила всичко възможно банката да отвори врати на 21 юли.
Бяхме потърсили европейско решение, с планове и схеми, за жалост политическите сили не постигнаха консенсус, каза Искров. След като не е приет специален закон, БНБ е продължила да действа по съществуващото законодателство и така се е стигнало до отнемане на лиценза на банката.
Искров отбеляза, че ако в КТБ е имало нормални кредити, то оценката за състоянието на банката е нямало да бъде такава, че да доведе до отнемане на лиценза й. На практика обаче КТБ имаше активи, които чрез специални инвестиционни дружества, холдинги, поставени лица са придобити от други и не са под надзора на банката, каза Искров.
Към днешна дата са изплатени почти всички депозити в КТБ, няма напрежение в българската банкова система, тя работи спокойно, обяви още той.
Подуправителят на БНБ, изпълняващ длъжността "Банков надзор", Нели Кордовска заяви, че може да даде детайлна информация за това какво е направила, но след като е поела тези функции от 20 юни 2014 г., а за времето преди това препоръча на депутатите да поканят предшествениците й на този пост.
Калин Христов, подуправител на БНБ, управление "Емисионно", заяви в отговор на въпроси на депутати, че по негово предложение е била приета наредба за намаляване на концентрацията на държавни депозити в една банка, защото е искал да намали риска за държавните предприятия, а не защото е предполагал, че има нередности в КТБ и че е възможно тя да фалира.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!