Кп поративна търговска банка (КТБ) държи 48% от парите на стратегическите държавни предприятия в страната.
"Това е притеснително, разбира се",
каза тази сутрин по БНР Светла Костадинова, изпълнителен директор на Института за пазарна икономика.
На второ място е СИБанк с 9%, на трето - Централна кооперативна банка със 7%.
Останалите авоари са разпръснати в банки, които имат дял между 1 и 7%.
Данните са към 31 март 2010 г. в справка, която вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков даде за банковите сметки на 18-те най-големи компании с доминиращо държавно участие, пише сп. "Мениджър" (manager.bg).
За първи път държавата официално предоставя данни в кои банки са парите на управляваните от нея компании.
Това стана, след като справката бе поискана от 11 главни редактори на най-големите печатни медии, членове на Съюза на издателите след обвинения, разпространени от централата на БСП.
Сред 18-те компании са Българският енергиен холдинг и неговите поделения ("Булгаргаз", НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2",), "Булгартабак холдинг", "Кинтекс", БДЖ, "Терем", "Летище София", "Български пощи" и други.
Парите на 18-те дружества в банките към март са 856 млн. лв. - с 343 млн. лв. по-малко (или 29%) в сравнение с август миналата година. Тогава парите на най-големите държавни дружества бяха в три банки - Корпоративна банка, "Инвестбанк" и Централна кооперативна банка. Сега "Инвестбанк" пада на пета позиция с 6,3%.
Корпоративна банка тогава е държала 35% или 420 млн. лева. Заради спада на общата сума депозирани държавни пари сега делът й се качва на 48%. Намалението в абсолютно изражение е с 12 млн. лева - до 408 млн.
Дарик радвио коментира, че СИБанк, която е собственост на белгийската група KBC и в която председател на надзора е жената до премиера - Цветелина Бориславова, е привлякла доста от държавните пари. С 80 млн. лева вече влиза на второ място в челната тройка.
Информацията, изискана от главните редактори по закона за достъп до обществена информация, показва
най-малко две любопитни връзки.
Първата е между държавните авоари в СИБанк и новото правителство, дошло на власт в края на юли 2009 г..
Втората връзка е между смяната на отношението към правителството, демонстрирано от медийната група около "Монитор" и "Телеграф", покупката на които е финансирана от Корпоративна банка.
От най-големите отрицатели на Бойко Борисов и ГЕРБ до изборите, в началото на юли те се превърнаха в лоялни сподвижници на правителството, въпреки че ги ръководят депутатът от ДПС и бивш зам.-министър на бедствията Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева, се казва в коментара на Дарик (dariknews.bg).
В същото време през Уникредит Булбанк и Банка ДСК минават най-много от парите на държавните институции, сочи справката, изпратена от Дянков.
Към 31 март ведомствата са имали 82,142 млн. лева в 16 банки. На първо място е Уникредит Булбанк с 36 млн. лв., на второ е Банка ДСК с 20 млн. лв. В ОББ са 7,4 млн. лева, в Българската банка за развитие - 7 млн. лв., в Общинска банка - 4,2 млн. лв., в ЦКБ - 2,5 млн. лв., в СИБанк и Експресбанк - по 1,4 млн. лева. В останалите осем банки салдото на парите на държавни институции към края на март е под 1 млн. лева.
От справката на финансовото министерство стана ясно, че ако самата власт (министерствата) са избрали да депозират парите си в най-големите банки, то държавните компании предпочитат да се договарят с такива извън челната петица по пазарен дял.
И въпреки, че има посочени някакви принципи, по които държаните фирми избират кой да упрявлява парите им, не е ясно как точно са се вземали конкретните решения, коментира днес в. "Дневник" (dnevnik.bg).
"Банката, която концентрира все повече държавни средства
е мажоритарна собственост на фирми, свързани с Цветан Василев, който е председател на Надзорния й съвет.
Тази кредитна институция през последните две години финансираше покупката на вестници и телевизии. Така беше създадена "Нова българска медийна група", която е собственик на е "Телеграф", "Монитор", "Политика", "Меридиан мач", "Засада", "Борба", "Уикенд" и др.
КТБ е и сред най-големите рекламодател в тези медии, въпреки че те са масови, а тя таргетира корпоративни клиенти. Групата има в портфолиото си и ИПК "Родина", и разпространителски фирми.
Публична тайна е, че Цветан Василев беше (и все още е) приближен до ДПС, като топлата връзка между банкера и партията на Ахмед Доган се осъществява от Делян Пеевски, който неофициално ръководи медийната група, докато неговата майка Ирена Кръстева официално се води управител.
Комбинирани тези факти подсказват опасни взаимовръзки между власт, опозиция, финансова институция, медии, които би следвало да се разследват", пише "Дневник".
Данните в справката, предоставена от финансовия министър:
1. Корпоративна банка - 408,24 млн. лв. - 47,7%, пазарен дял в банковата система 3,13%;
2. СИБанк - 79,86 млн. лева - 9,33%, пазарен дял 2,9%;
3. ЦКБ - 60,96 млн. лева - 7,12%, пазарен дял 2,61%;
4. Уникредит Булбанк - 60,77 млн. лева - 7,1%, пазарен дял 15,83%;
5. Инвестбанк - 53,61 млн. лева - 6,26%, пазарен дял 1,51%;
6. Райфайзенбанк - 41,5 млн. лева - 4,85%, пазарен дял 9,56%;
7. Банка ДСК - 31,82 млн. лева - 3,72%, пазарен дял 11,77%;
8. Общинска банка - 28,51 млн. лева - 3,33%, пазарен дял 1,24%;
9. Първа инвестиционна банка - 12,84 млн. лв. - 1,5%, пазарен дял 6,39%;
7. Търговска банка - 12,75 млн. лв. - 1,495, пазарен дял 0,53%;
8. Пиреос банк - 12,03 млн. лв. - 1,41%, пазарен дял 4,93%;
9. БНБ Париба - 12,02 млн. лв. - 1,4%, пазарен дял 0,75%.
Корпоративна търговска банка държи най-много държавни пари
Корпоративна търговска банка държи 48% от парите на стратегическите държавни предприятия в страната
17 май 2010, 10:29
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!