Въвеждането на данък върху банковите депозити в Кипър ще доведе до засилване на недоверието към еврото, което може да се отрази негативно върху финансовия сектор в България.
Това заяви днес българският икономист професор Боян Дуранкев, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Най-вероятното развитие на събитията може да стане оттеглянето на вложители, най-вече чуждестранни, от българския банков сектор, които ще започнат да търсят по-спокойни места за съхраняване" на капиталите си, каза експертът.
Забелязващата се тенденция към спад на кипърската икономика може да стимулира българите, които работят на острова, да се върнат в България, а това ще увеличи броя на безработните на българския трудов пазар, отбеляза той.
На противното мнение е председателят на Центъра за икономическо развитие (ЦИР)
Георги Прохаски. Той е уверен, че решението на кипърските власти
няма да окаже пряко влияние върху българската икономика.
"Според мен за България няма нищо опасно. Разбира се, в кипърските банки има български влогове, но банковата им система няма тесни връзки у нас. Като цяло това е опасна стъпка и донякъде неправилна за демократична държава, тъй като въвежда частична конфискация на парични средства на вложителите", посочва Прохаски.
Според него мярката няма да допринесе за масово завръщане на
българите, работещи в Кипър.
По-рано днес управляващият директор на Института за международни финанси Тим Адамс заяви, цитиран от световните агенции, че предложението в Кипър да се въведе допълнителен данък върху банковите депозити създава невероятно опасен прецедент.
"Прекосяването на Рубикона по отношение на застрахованите влогове и нарушаването на изричната гаранция за тяхната неприкосновеност - можете да го наричате данък или както другояче желаете - това фактическо нарушаване на гаранцията създава множество различни възможности за дестабилизиращи въздействия в кратък, среден и дългосрочен план", заяви Адамс.
"Следващият път, когато възникне криза в някоя друга страна вложителите ще се запитат "Защо да се задържам, за да видя дали ще се приложат същите правила или не?" Мисля, че това несъмнено е един невероятно опасен прецедент", заяви Адамс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!