Обявяване на неплатежоспособност от Гърция директно ще навреди на възстановяването на икономиката на България и Румъния, пише онлайн изданието "Бизнес инсайдър".
Понижаването на рейтинга на четири гръцки банки от международната рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс" в сряда може да не изглежда особено важно.
Това обаче може да породи сериозна заплаха за две от нововъзникващите европейски пазарни икономики - България и Румъния.
Банковият сектор в Европа е много по-взаимосвъзан, отколкото на някои им се иска да повярват, пише още изданието.
Евентуална неплатежоспособност на Гърция директно ще навреди на възстановяването на икономиките на двете страни, които поначало не са особено силни, продължава публикацията.
Според публикация в блога на "Файненшъл таймс" това е така, защото и държавният, и частният сектор в България и Румъния се финансират от местни подразделения на тези гръцки банки, посочва изданието.
"Бизнес инсайдър" помества и диаграма, разработена от японската банка "Номура" (Nomura), която също фигурира в гореспоменатия блог, в която България е на първо място по банков кредитен риск, свързан с Гърция, следвана от Сърбия, Румъния, Турция, Полша, Хърватия, Унгария и Чехия.
От друга страна, продължава публикацията, "Сосиете женерал" (Societe Generale) - една от големите френски банки, поставени в сряда под негативно наблюдение от друга рейтингова агенция, "Мудис" (Moody's), също има значително присъствие в България и Румъния.
Австрийските банки също имат значително присъствие в двете страни.
Евентуален дефолт или преструктуриране на дълга на Гърция, което става все по-вероятно с всеки изминал ден, ще се отрази на банките в страната, което на свой ред ще засегне България и Румъния.
Това пък може да доведе до разпространение на риска към френските и австрийските банки, заключава "Бизнес инсайдър", като отново се позовава на проучването на банка "Номура".
Вчера еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен обяви, че
ЕС ще реши дали да отпусне втори спасителен пакет за Гърция по-вероятно през юли,
отколкото следващата седмица. Все пак се очаква финансовите министри от еврозоната на срещата си в неделя и понеделник в Люсксембург да одобрят отпускането на 12 милиарда евро на Гърция в рамките на първия спасителен пакет.
"Сигурен съм, че в неделя Еврогрупата ще успее да вземе решение по изплащането на петия транш за Гърция в началото на юли", каза Рен.
Гърция се нуждае от тези 12 милиарда евро до средата на юли, за да избегне неплатежоспособност
Вторият спасителен пакет за Гърция, който се очаква да бъде от 80 до 120 милиарда евро, цели да запази платежоспособността на страната след 2012 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!