Кризата в производството в България оказва много силно влияние върху икономиката, обяви икономическият министър Петър Димитров пред БНР.
"Ако първата вълна на кризата беше в банковата система, втората вълна засегна реалния сектор, третата вълна неизбежно засяга и държавния сектор и приходите, тъй като свиването на реалния сектор свива приходите в бюджета", заяви той.
И докато сега всички очаквания бяха към държавата да помогне, ако не спаси, поне да помогне да се оцелее, то сега самата държава изпитва затруднения, обясни Димитров.
Външните очаквания са през второто и третото тримесечие икономическата ситуация да бъде по-добра.
Според министъра за това ще допринесат приходите от туризма и земеделието. От тях се очаква относително по-добър резултат в сравнение с другите страни-членки на Европейския съюз.
Петър Димитров също изрази надежда, че няма да се стигне до коригиране на бюджета
"Има сигнали... Аз в никакъв случай не бих се ангажирал да сея оптимизъм, че всичко е свършило, но има позитивни сигнали и от тази гледна точка и аз се надявам, че няма да стигнем до коригиране на бюджета."
Според Станишев пък в бюджета през април има по-големи постъпления в сравнение с предишните месеци
Това заяви премиерът днес във Варна.
"Икономическата криза е най-сериозната от 1930 година насам и няма как България да не бъде засегната. Кризата е привнесена у нас отвън, но последните данни от статистиката за април и май сочат известно съживяване на икономиката и по-високи постъпления в бюджета в сравнение с предишните месеци."
Той допълни, че непрекъснато се следи изпълнението на бюджета и към момента държавата е в добра кондиция.
"Държавата първо трябва да спази своите социални ангажименти, както и инфраструктурната програма. Всички останали неща като текущи разходи за командировки, телефони и коли могат да бъдат орязани. Към това ще се пристъпи, ако има необходимост", заяви още Станишев.
В отговор на въпрос как ще коментира факта, че обвиняеми лица се кандидатират за
парламентарните избори премиерът посочи, че това като обществена дейност не прави добра услуга на страната, но допълни, че законът не го забранява.
Междувременно президентът Георги Първанов заяви, че няма да свиква икономически съвет в отговор на въпрос за изразената от него тревога за скоростта, с която се развива икономическата криза, предаде БГНЕС.
"Тревогата за икономическата криза продължава", допълни Първанов, "продължавам да се консултирам с икономически експерти, но няма да свиквам икономически съвет".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!