Причината е продължаващата безизходица, настъпила в преговорите за федералния дълг в Конгреса на САЩ.
На 16 май САЩ достигнаха сегашния таван на държавния дълг от 14,3 трилиона долара.
Чрез различни маневри финансовото министерство успя да отложи настъпването на неплатежоспособността по задълженията на страната до 2 август.
Ако до тази дата не бъде намерено решение, правителството ще остане без средства за финансиране на дейностите си и за покриване на плащанията по държавни облигации.
Преговорите в Конгреса обаче буксуват, защото републиканците не са съгласни с предложенията за бюджетни съкращения и по-високи данъци за богатите, а демократите имат резерви относно законопроекта на републиканците.
Ситуацията може да предизвика спад на долара спрямо другите валути, а и съмнения в умовете на хората, които държат валута; те ще се запитат дали е ефективно доларът да остане водещата резервна валута, отбеляза Лагард.
"Има голяма тревога. Ясно е, че световната икономика е силно зависима от американската", отбеляза Лагард.
"Най-силното ми желание е политическите ръководители да имат смелостта и да проявят смирение, за да превъзмогнат обидчивостта, безпокойствата и политическите доктрини, които са напълно легитимни, за благото на цялата страна и за благото на световната икономика", подчертава в заключение тя.
Нямам достатъчно силни думи, за да подчертая в каква степен кризата около дълга влияе отрицателно на световно равнище, заяви снощи пред журналисти Джон Кери, бивш кандидат за президентския пост и председател на комисията по външните работи в Сената на САЩ.
Слушам хора навсякъде по света, които са се изнервили от това, което правят САЩ и от последиците, допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!