Международната рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс" (Standard and Poor's) понижи рейтинга на Гърция изтъквайки, че може да го понижи още до категорията "junk" (дълг с висок риск).
Причината е рискът, свързан с евентуално преструктуриране на дълга й, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
"Стандард енд Пуърс" понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Гърция с две степени рейтинга до "В" (лат. буква) спрямо "ВВ-" с "негативна" прогноза за бъдещите й усилия да подобри държавните си финанси.
Агенцията понижи краткосрочния й рейтинг от "В" на "С".
Според "Стандард енд Пуърс" има вероятност кредиторите на Гърция в еврозоната да продължат изплащането на спасителния заем, а същото може да се случи и със заемите от търговските инвеститори.
Атина побърза да реагира, като определи като "невалидно" понижението на оценката й.
Гръцкият министър на финансите Георгиос Папаконстантину днес отново заяви, че понижаването на рейтинга на Гърция от "Стандард енд Пуърс" не се основава на никаква "нова информация или решение, влошаващо ситуацията на Гърция".
Международната рейтингова агенция
"Мудис" (Moody's) също обяви, че възнамерява да понижи рейтинга на Гърция евентуално с няколко степени,
след като бюджетният дефицит на страната беше преразгледан към повишение и се появиха безпокойства за солидността на нейната икономика.
В момента оценката на "Мудис" за дългосрочния дълг на Гърция е "В1" (лат. буква), което означава не особено надежден кредитополучател.
"Мудис" подчерта, че може да понижи рейтинга си с няколко степени, ако оценката й на ситуацията в страната покаже, че задлъжняването й с времето ще стане непоносимо.
Поредното понижаване на кредитния рейтинг на Гърция последва паниката на пазарите след публикацията на германския седмичник "Шпигел" в петък, че Гърция може да излезе от еврозоната - което впоследствие беше опровергано от най-големите страни от еврозоната. Междувременно
прокуратурата в Атина разпореди предварително разследване на статията в "Шпигел"
Разследването има за цел да установи дали германският сайт е отговорен за "разпространение на лъжлива информация", посочи съдебен източник.
Гръцкото правосъдие е поискало съдействие от германските власти, за да бъдат разпитани ръководителите на сайта и авторите на статията.
Обичайно е гръцкото правосъдие да започва предварителни разследвания по въпроси, тревожещи обществото, много от които впоследствие биват закривани без да им се дава ход, коментира АФП.
Говорител на ръководството на интернет изданието на "Шпигел" заяви, че досега не е постъпвало искане по такъв въпрос. Прокуратурата в Хамбург, където е централата на седмичника, посочи, че не е била търсена от гръцката страна.
Статията в "Шпигел" предизвика паника на пазарите с твърдението, че Гърция обмисля да напусне еврозоната. Тази хипотеза беше опровергана от Атина и големите страни от еврозоната.
Сайтът разкри и за състояла се скришом среща в Люксембург на ръководството на еврозоната в търсене на изход от продължаващата гръцка дългова криза.
От началото на тази криза през зимата на 2010 година германските медии се превърнаха в черната овца за гръцкото обществено мнение. Те са обвинявани, че подемат антигръцки клишета и предразсъдъци и дори че се поддават на спекулативни машинации против Гърция, посочва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!