Ф инансовата индустрия харчи поне 120 милиона евро годишно, за да влияе на политическите решения в Брюксел чрез различни лобистки групи.
Данните са от изследване на неправителствената организация „Корпоративна Европа”, Австрийската федерация на профсъюзите и Австрийската камара на труда и според тях показват сериозен проблем с демократичността на европейските институции, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел Диана Чепишева.
За интересите на финансовата индустрия в Брюксел работят поне 1700 лобисти, показва изследването, в което обаче е обяснено, че това не е пълната бройка, защото въпреки усилията през последните години в Европейския съюз все още няма задължителна регистрация на лобистите и излизането им на светло е въпрос на доброволен избор.
Поне 700 организации като бизнес асоциации, консултантски компании или фирмени пиар офиси си разпределят тези десетки милиони евро годишно, за да осигурят на финансовата индустрия привилегирован достъп до хората и структурите, които вземат политическите решения.
Този достъп, според авторите на изследването, е факт, защото от 17 проверени официални експертни групи към европейските институции, 15 са били доминирани от представители на финансовия сектор.
Това донякъде обяснява защо наложените от кризата реформи в този сектор се оказаха толкова трудни и защо съпротивата срещу регулацията му беше толкова силна, пише в доклада по темата.
Организациите, изготвили и публикували този доклад, настояват за ясни правила за прозрачност на лобизма, както и за общоевропейски мерки срещу нерегламентираното влияние върху политическите решения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!