Китай обяви ново рекордно ниво на обменния курс на националната си валута спрямо американския долар - 6,6215 юана за един долар, съобщи ИТАР-ТАСС.
Обменният курс на китайската валута остава един от най-мощните лостове за натиск върху Китай от страна на редица западни страни, и най-вече на Съединените щати, които настояват Пекин да регулира курса на юана, отбелязва агенцията.
Девалвацията на китайската национална валута започна след като на 19 юни 2010 г. Народната банка на Китай обяви намеренията си за "активизиране на процеса на реформиране на механизма на обменния курс на юана, повишавайки неговата гъвкавост".
Обменният курс на юана продължава да бъде една от най-спорните теми между Пекин и Запада и най-вече САЩ.
Вашингтон регулярно изказва недоволството си от подценения юан, настоявайки Китай да повиши стойността на валутата си. Пекин отвръща с мъгляви обещания, но рекордният курс от вчера сочи, че изобщо не възнамерява да изпълни исканията.
Мотивите са ясни: поддържането на по-евтин юан стимулира китайския износ. Впрочем в същото неведнъж са обвинявани и самите Съединени щати.
За да стимулира износа си, Вашингтон от години поддържа долара евтин спрямо другите основни световни валути.
Японският премиер Наото Кан заяви, че политиците трябва да обсъдят
мащабна реформа на данъчната система,
включително на данъка върху продажбите, за да се осигурят средства за финансиране на нарастващите социални разходи, предаде Ройтерс.
Кан, чийто рейтинг спада, заяви също, че иска да започне многопартийни дебати за реформа на социално-осигурителната система.
Той подчерта, че иска 2011 г. да бъде ново начало за Япония в икономическо отношение и призова политическите си опоненти за сътрудничество.
Опозицията може да блокира проектозаконите в парламента.
Премиерът каза също, че няма намерение да разпуска долната камара на парламента за предсрочни избори. Някои медии и анализатори спекулираха, че той може да бъде принуден да свика предсрочни избори, ако прокетозаконите, необходими за прилагането на тазгодишния бюджет от април не бъдат приети до края на март.
Кан встъпи в длъжност миналия юни като
пети премиер на Япония от 2006 г. насам
Неговата Демократическа партия обаче претърпя поражение в изборите за горната камара на парламента, след като премиерът заговори за възможно покачване с 5% на данъка върху продажбите, за да се подкрепят финансите на страната.
Държавният дълг на Япония вече е около два пъти по-голям от икономиката на страната, възлизаща на 5 млрд. долара, и според някои икономисти повишаването на данъка върху продажбите е жизненоважно за справянето с нарастващите разходи за застаряващото население.
Миналия месец кабинетът одобри рекордния проектобюджет от 92,4 милиарда йени (1,11 млрд. долара), целящ да създаде нови работни места и да даде тласък на мудната икономика на страната, отбелязва Асошиейтед прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!