Щедрото отпускане на кредити от банките в Китай помогна за възстановяването на икономиката, но доведе и до растеж на фондовите пазари.
Спекулантите се насочиха активно към придобиване на акции и собственост и се захванаха дори с бизнес с чесъна, сушените люти чушки и луксозния чай.
Сега Китай се опитва да ограничи банките при кредитирането, насочвайки се към стратегия за прекратяване на стимулиращите мерки, което би трябвало да предотврати евентуален икономически срив.
След кратко забавяне преди година, китайската икономика отново отчита бърз растеж, който според прогнозите през 2010 г. ще достигне 8,3%.
Държавните разходи, които допринесоха за възстановяването, обаче доведоха до спекулации, създавайки опасения за възможността на пазара на недвижими имоти да се образува балон.
Стимулиращите мерки също така допринесоха за огромни инвестиции в промишлени отрасли, които и преди бяха натоварени от свръхкапацитети.
Сега Китай е изправен пред предизвикателството да предотврати ускоряването на инфлацията и да гарантира, че стимулите ще достигнат до инвестициите в производството, а не до спекулантите.
Ако политиката за използване на стимулиращи мерки не се промени, то "икономиката ще прегрее сериозно", отбелязват експерти.
Крахът, който би последвал, може да спре растежа и да доведе банките, натоварени с "лоши кредити", до фалит.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!