Сключената днес в Москва руско-китайска сделка на обща стойност около 100 млрд. долара е най-голямата от всички сключени някога сделки между двете страни, заяви руският президент Дмитрий Медведев, цитиран от Интерфакс.
Днес в Москва в присъствието на лидерите на двете страни беше подписан голям пакет от документи, включително в петролната и газовата област.
По думите на Медведев, лидерите на двете държави високо са оценили развитието на сътрудничеството в енергийния сектор.
И "това е станало възможно включително и благодарение на механизма, който ние създадохме с китайския президент преди година. Този механизъм ще ни позволи да подпишем нови, много изгодни проекти".
Както подчерта руският президент, пример затова могат да послужат и споразуменията в петролната сфера, и съответните договорености между газовите компании, които бяха подписани.
По думите на Медведев, по време на преговорите с президента Ху Цзинтао, те са разговаряли "този опит да се използва и при други форми на енергийно сътрудничество, например, в сферата на газо- и въгледобива".
Преговорите с китайския президент потвърдиха стратегическия характер на сътрудничеството между Русия и Китай, заяви Медведев след приключването на преговорите.
"Нашите преговори преминаха в приятелска, конструктивна и доверителна обстановка, която характеризира стратегическия характер на сътрудничеството между Русия и Китай, а също взаимното намерение да развиваме тези отношения на основата на добросъседството, доверието и взаимната изгода", каза Медведев.
Той благодари на своите китайски колеги за конструктивната съвместна работа по време на състоялите се срещи на върха на БРИК.
"В навечерието на 60-та годишнина на юбилея на нашите дипломатически отношения ние формулирахме практически задачи и основни насоки за по-нататъшното развитие на двустранните ни отношения", каза руският президент.
Двете страни се обявиха против едностранните опити за решаване на въпросите на международната сигурност,
включително по пътя на разширяване на военните блокове и създаване на регионални и глобални системи за противоракетна отбрана (ПРО), се казва в съвместно изявление, подписано в Кремъл в рамките на официалното посещение на китайския президент Ху Цзинтао.
"Русия и Китай смятат международната сигурност за неделима и всеобхватна. Сигурността на едни страни не трябва да се осигурява за сметка на други, включително по пътя на разширяване на военно-политическите съюзи и създаване на глобални и регионални ПРО", се казва в документа, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Предишната администрация на американския президент Джордж Буш (2001-2009 г.) възнамеряваше да разположи 10 ракети прихващачи в Полша и радар в Чехия, като част от своята ПРО, която трябваше да защитава Вашингтон и съюзниците му в Европа от ракетна заплаха от Иран.
Москва разглежда тези планове като заплаха за своята национална сигурност.
Междувременно стана ясно, че
Доставките на руски газ за Китай няма да започнат както беше предвидено през 2011 г. заради разногласия относно цените
Това съобщи представител на руския газов гигант Газпром, цитиран от АФП.
"Преговорите продължават, за момента не сме постигнали съгласие за цената, вече не говорим за 2011 г.", заяви заместник директорът на компанията Александър Ананенков.
Газпром и китайската национална петролна компания (CNPC) се споразумяха през 2006 г. за доставката на руски газ на Китай въз основа на проекта Алтай.
Той предвижда доставяне на синьото гориво от Сибир през два маршрута, единият, започващ от Западен Сибир, а другият от находищата на остров Сахалин в Далечния изток.
Ананенков заяви, че Газпром ще започне реализацията на този проект, когато бъде постигнато споразумение за цената.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!