Световните медии следят с огромен интерес ситуацията в Кипър, след като банките на острова днес отвориха врати след близо две седмици.
Във всяка банка има по една камера на чужда медия, съобщава кипърският гръцки в. "Филелефтерос".
Полицията в Кипър е на крак, банките отвориха, съобщава Би Би Си, отбелязвайки, че преди да отворят банките не е имало признаци за големи опашки пред тях.
Си Ен ЕН е излъчила кадри от входовете на банките, а в сайта си американската медия пита как ли пазарите ще приемат отварянето на кипърските банки.
Подробности от Никозия отразява и американският в. "Ню Йорк таймс", който под заглавие "Спокойствие цари в Кипър, докато банките се готвят да отворят", "торби с пари се трупат пред офиса на банков чиновник, а мениджър с тъмен костюм стои на входа, давайки знак на пенсионер, който се опитва да влезе вътре".
Полицията патрулира пред кипърските банки, отбелязва германското сп. "Шпигел", обяснявайки, че "цяла Европа гледа Кипър, където в 12 ч. банките на острова отвориха врати.
Икономическото издание "Ханделсблат" от своя страна алармира за "страх от хаос", като споменава за съдбовен момент, в който всички кипърци очакват с нетърпение да влязат в банките.
Испанският "Ел Паис" пише, че банките в Кипър отварят при големи ограничения и че всеки има право да тегли до 300 евро.
Френският "Монд" също се спира на драконовските мерки за сигурност при отваряне на банките на острова.
"Въоръжени охрани преди отваряне на банките в Кипър", посочва италианският "Република".
Финансовите ограничения наложени от кипърските власти са "необходими в сегашните условия, но свободата на движението на капитали трябва да възстановена в най-скоро време", посочва Европейската комисия в комюнике днес
"Еврокомисията следи отблизо заедно с кипърските власти, другите страни членки, Европейската централна банка и Европейската банкова служба изпълнението на мерките за ограничаване на движението на капитали, наложени" на острова, се посочва в комюникето.
ЕК припомня, че по силата на европейските договори страните членки могат да налагат ограничения върху движенията на капитали "единствено при определени обстоятелства и при стриктни условия, поради политически проблеми и проблеми със сигурността на държавата".
Мерки могат да се въвеждат и "поради причини от общ обществен интерес".
Повече новини за икономика и финанси в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!