Еврогрупата разреши на Кипър да смекчи условията на данъка върху депозитите, предвиден в международния спасителен план за страната, предадоха Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
Източник от гръцкото министерство на финансите, пожелал да запази анонимност, съобщи след състоялата се в понеделник вечерта телеконференция на финансовите министри на страните от еврозоната, че е постигнато споразумение
вложителите с депозити под 100 хил. евро да бъдат защитени -
за тях данъкът може или да бъде смекчен, или премахнат.
Общата стойност на тези депозити в кипърски банки е между 30 и 67 млрд. евро.
Кипър обаче ще трябва да събере 5,8 млрд. евро от данъка върху депозитите, както е планирано, уточни той, цитиран от Ройтерс.
За тази цел правителството в Никозия е готово да повиши еднократния данък върху депозитите в размер на повече от 100 хил. евро от 9,9 на 15%, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на дипломатически източници в Брюксел.
Кипърският парламент ще гласува във вторник спасителния пакет от Европейския съюз и Международния валутен фонд на обща стойност 10 млрд. евро.
Междувременно
кипърската фондова борса обяви, че спира дейността си до четвъртък,
съобщи ИТАР-ТАСС. Мярката е взета, за да бъдат предотвратени сривове в работата на борсата и за да бъдат защитени инвеститорите, съобщава ръководството й в изявление.
Банките в Кипър също остават затворени, всички кредитни операции са спрени до четвъртък (21 март).
Рейтинговата агенция "Фич" пък заплаши да понижи оценките за три кипърски банки заради рискове, свързани с проекта за облагане на банковите депозити в страната - "Банк ъв Сайпръс" (Bank of Cyprus), "Сайпръс попюлар банк" (Cyprus Popular Bank) и "Хеленик банк" (Hellenik Bank). , предаде АФП. В момента всяка от тях е с рейтинг "В" (лат. буква), т.е. спекулативна категория.
Случващото се в Кипър поражда гневна реакция на Москва,
пише френският в. "Монд". Според рейтинговата агенция "Мудис" руските фирми в Кипър към 1 септември 2012 г. са имали влогове за 19 млрд. долара. Ако данъкът върху големите влогове се наложи, Русия ще изгуби милиарди. Ето защо руският президент Владимир Путин и премиерът Дмитрий Медведев реагират гневно. Путин определи решението за облагане с данък на влоговете като "несправедливо, непрофесионално и опасно". Медведев го нарече "конфискация на чужди средства", подчертава в. "Монд".
За гневната руска реакция пише и британският в. "Файненшъл таймс". Руският финансов министър Антон Силуанов упрекна ЕС за решението да обложи депозитите с данък и подчерта, че
Брюксел е трябвало да се допита до Москва по въпроса.
Затова сега Москва обмисля дали да се оттегли от проекта за реструктуриране на по-ранния кипърски дълг, посочи министърът.
Ситуацията в Кипър отново силно напомни колко крехка остава икономическата политика в еврозоната, обобщава в. "Вашингтон пост". Вестникът признава, че за щастие САЩ няма да пострадат тежко, защото не са изложени чак толкова на кипърската криза.
Събитията в Кипър създават опасен прецедент,
посочва в. "Ню Йорк таймс". За първи път от началото на кризата в еврозоната и от прилагането на спасителните планове за Гърция, Португалия и Ирландия обикновените вложители са приканени да понесат част от бремето и да "съберат" 5,8 милиарда евро към обещаните спасителни 10 милиарда евро. Това поражда криза на доверието към банките в ЕС.
С кипърската криза доверието в банките се изпари, отбелязва в. "Гардиън". Положението може само да се влошава. Вестникът категорично определя спасителният план за Кипър като истински банков обир.
Вижте още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!