Т върденията и изказванията на различни представители на политически партии, синдикати, работодателски организации и народни представители, че средствата на осигурените лица в пенсионните фондове са „изчезнали“, са „присвоени“ или „загубени“ и пр. са манипулативни внушения, коментират от Комисията за финансов надзор (КФН).
От Комисията намират тези трърдения за „изключително вредни“.
Подобен тип говорене не само е безотговорно и невярно, но е и вредно и опасно за финансовата стабилност у нас, посочват от Комисията.
От КФН припомнят, че допълнителното пенсионно осигуряване в България се осъществява чрез участие в четири вида пенсионни фондове: универсални пенсионни фондове (УПФ), професионални пенсионни фондове (ППФ), доброволни пенсионни фондове (ДПФ) и доброволни пенсионни фондове по професионални схеми (ДПФПС). Участието в универсалните и професионалните фондове е задължително. Това в ДПФ и ДПФПС е доброволно и тези два вида фондове образуват трети стълб – допълнителното доброволно пенсионно осигуряване.
КФН постоянно и стриктно осъществява надзор над дейността на пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях фондове с цел защита на интересите на осигурените лица, заявяват от Комисията.
Средствата на УПФ се инвестират в България и в чужбина. Към 30 септември т. г. тези инвестиции са както следва: държавни ценни книжа 2 363 081 хил. лв. (в т.ч. 1 511 930 хил. лв. чужди), корпоративни облигации – 930 635 хил. лв. (от които 622 711 хил. лв. чужди), общински облигации – 80 069 хил. лв. (71 155 хил. лв. чужди), акции, права и дялове – 1 740 636 хил. лв. (от които 925 079 хил. лв. чужди), банкови депозити в страната – 514 910 хил. лв., инвестиционни имоти в страната – 146 012 хил. лв.
Освен инвестиции в тези инструменти, част от активите на УПФ са под формата на парични средства – 561 494 хил. лв. и краткосрочни вземания – 75 798 хил.лв.
Законопроект за изменение и допълнение на Кодексът за социално осигуряване (КСО) във връзка с редукция на таксите и въвеждането на мултифондовете беше гласуван от КФН на 26 юли 2012 г., беше предоставен на вниманието на Консултативния съвет за финансова стабилност на 15 септември 2012 г. и на 16 декември 2013 г. и цялата свързана със законопроекта документация беше изпратена на вниманието на министъра на труда и социалната политика за предприемане на по-нататъшни действия, като до момента няма решение за внасянето от ресорното министерство на изготвения проект за разглеждане от Народното събрание, пише още в съобщението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!