Какво точно решиха в Брюксел
Източник: БГНЕС

След 18 разочароващи срещи на високо равнище европейските лидери днес изглежда най-сетне успяха да набележат мерки в кратосрочна и дългосрочни планове, които сочат, че те се отнасят сериозно към решаването на дълговата криза, предаде Асошиейтед прес.

Събрали се на 19-ата среща от началото на дълговата криза, лидерите на 17-те страни, които използват единната валута, се споразумяха да осигурят средства за спасяване на затънали в дългове правителства, насочвайки

директно спасителни кредити към затруднените банки.

Новите 120 милиарда евро, които европейските лидери ще прибавят към наследника на Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС) - Европейския стабилизационен механизъм (ЕМС), ще финансират директно затруднени европейски банки, а няма да минават през националните правителства, както досега.

По този начин няма да се увеличава суверенния дълг на държавите със затруднени банки, а средствата ще достигат по-бързо до финансовите институции.

Решението дойде по настояване на изпитващите все по-сериозни затруднения Италия и Испания

Лидерите от еврозоната са се споразумели и за създаването на общ европейски механизъм за мониторинг на банките.

Европейските ръководители постигнаха принципно съгласие за пакт за растеж, разполагащ с фонд от 120 милиарда евро, който трябва да влезе в сила до края на годината, обяви късно снощи президентът на ЕС Херман ван Ромпой.

Сумата от 120 млрд. евро представлява около един процент от брутния вътрешен продукт на ЕС.

"Положихме основата на амбициозен документ, който ще осигури на Европа икономически растеж и нови работни места", добави Ромпой.

ЕС постигна днес споразумение, което ще позволи да се създаде единна европейска патентна схема, съобщи президентът на ЕС.

Споразумение за европейския патент

"Постигнахме окончателно споразумение за европейския патент," информира Ромпой в Туитър, докато срещата на върха на лидерите на ЕС все още продължаваше.

Последната пречка беше липсата на съгласие между Франция, Германия и Великобритания къде да бъде централата на съда, който ще ръководи европейската патентна схема.

В крайна сметка централата на обединения патентен съд, заедно с офиса на председателя ще бъдат в Париж, а администрацията ще бъде в Мюнхен.

Отделните казуси ще бъдат разпределени поравно в трите града, които ще бъдат профилирани: химията и фармацията ще бъдат в Лондон, текстилът или електричеството ще бъдат в Париж, а инженерството или механиката ще бъдат в Мюнхен, посочи европейски дипломат пред Франс прес.

Сега хората, които искат да патентоват идеите си в ЕС, трябва да кандидатстват отделно във всяка от 27-те страни на съюза и при това на 23 официални езика.

Берлин даде положителна оценка за срещата

Германският канцлер Ангела Меркел оцени положително резултатите от срещата на лидерите на ЕС и еврозоната. "Това беше интензивен Съвет, бяха решени много въпроси", каза Меркел след края на двудневната среща.

Веднага след приключването на заседанията канцлерът се връща в Берлин, където по-късно днес двете камари на германския парламент ще гласуват фискалния пакт и Европейския спасителен механизъм (ЕСМ).

Данъкът върху финансовите транзакции ще бъде въведен до края на 2012 година поне в девет страни от ЕС,

обяви френският президент Франсоа Оланд, който уточни, че страните от ЕС са получили "зелена светлина" за въвеждането на налога.

За практическото приложение на тази стъпка е необходимо "партньорство минимум между девет страни в ЕС".

Освен Франция планове да въведе данък върху финансовите транзакции има и Германия, каза Оланд.

"Трябва бързо да намерим (останалите) партньори и да въведем данъка до края на 2012 година".

Според Оланд въпросът за въвеждането на данък върху финансовите транзакции, също като одобрения от срещата на високо равнище пакет за икономически растеж, ще бъде внесен за гласуване в националните парламенти.

Лихвите по 10-годишните облигации на Испания и Италия силно спаднаха днес,

Европейската среща на върха много надхвърли очакванията с решението за директно рекапитализиране на банките от европейския спасителен фонд още от края на годината, коментира Франс прес.

Доходността по испанските дългови книжа спадна до 6,466 процента спрямо 6,896% снощи. Италианските лихви по книжата със същия падеж се понижиха до 5,865 на сто спрямо 6,182 процента.

Рисковата премия (спредът) по испанските 10-годишни облигации спадна до 499 базисни пункта, информира ДПА.

Акциите на Уолстрийт поскъпнаха рязко в началото на днешната търговия,

след като европейските лидери се споразумяха по пакет от мерки за преодоляване на дълговата криза, предаде Асошиейтед прес. При откриването на сесията промишленият индекс Дау Джоунс прибави цели 167 пункта и достигна равнище от 12 769 пункта. По-широкообхватният индекс Стандард енд Пуърс се повиши с 20 пункта до 1349 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Насдак нарасна с 49 пункта до 2898 пункта.

Повече икономически новини в PariteNi.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп даде още 24 часа на Иран: Нов краен срок за сделка или „унищожение“

Тръмп даде още 24 часа на Иран: Нов краен срок за сделка или „унищожение“

Свят Преди 3 минути

На 27 март той постави десетдневен краен срок, който изтичаше утре в 20:00 ч. източноамериканско време

.

Арест в България: Задържаха мъж заради палеж на фабрика в Чехия

Свят Преди 52 минути

Отговорност за атаката беше поета от неизвестна про-палестинска група

,

Гардиън: Унгария избира между досегашния курс и промяна

Свят Преди 2 часа

Унгарците ще гласуват на 12 април на най-значимите избори в Европа тази година

,

Северна Македония намали акцизите на горивата

Свят Преди 3 часа

Решението беше обявено на пресконференция от премиера Християн Мицкоски

.

Десетки мигранти са в неизвестност след корабокрушение в Средиземно море

Свят Преди 3 часа

От началото на 2026 г. най-малко 683 мигранти са загинали или са в неизвестност при опити да прекосят морето

,

Полицията в Залцбург залови българи крадци на гуми

Свят Преди 3 часа

В петък вечер двамата българи – на 45 и 48 години – отишли с микробус до склад на фирма за продажба на гуми с намерението да влязат вътре с взлом

.

Кралското семейство се събра в Уиндзор за Великден, бившият принц Андрю остана в сянка

Любопитно Преди 4 часа

Крал Чарлз III и принцеса Кейт присъстваха на традиционната литургия в параклиса „Сейнт Джордж“, докато скандалите около по-малкия брат на монарха доведоха до неговото отсъствие

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Свят Преди 4 часа

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски на 5 април – поредното от серия украински твърдения, че Москва оказва военна подкрепа на Техеран

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

България Преди 5 часа

Военният министър подчерта, че сигурността на страната е гарантирана чрез НАТО

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Свят Преди 5 часа

Унгарският премиер заяви, че президентът на Сърбия Александър Вучич го е информирал в телефонен разговор

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Свят Преди 6 часа

След "обстойно претърсване на парка и околността" не е бил открит заподозрян, се посочва в изявлението

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

България Преди 6 часа

Причините за инцидента все още се изясняват

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Свят Преди 7 часа

Вучич предупреди за сериозна заплаха за енергийната инфраструктура

Пожар в хоспис в София

Пожар в хоспис в София

България Преди 7 часа

Произшествието е ликвидирано с осем пожарни автомобила

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

България Преди 8 часа

Кметът каза, че няма данни тя да има заболявания

Тръмп с подробности за случая със сваления над Иран американски самолет F-15

Тръмп с подробности за случая със сваления над Иран американски самолет F-15

Свят Преди 8 часа

Изтребителят Ф-15E беше свален над Иран в петък, което предизвика сериозно безпокойство във Вашингтон