Прогнозата за 0,2% свиване на българската икономика през 2010 г. е коригирана на рестеж от 0,3%, съобщи финансовият министър Симеон Дянков пред журналисти след заседанието на Министерски съвет днес.
България се ангажира да поддържа твърда политика на балансиран бюджет и през 2010-2011 година, а това означава устойчивост на икономиката, каза още Дянков.
В номинална стойност новите прогнози на правителството означават, че Брутният вътрешен продукт (БВП) на България за 2010 г. ще бъде с 3 млрд. лв. по-голям.
Това е записано в Конвергентната програма на България за периода 2009-2012 г., която бе приета днес от правителството и ще бъде изпратена в Брюксел.
Целта е да се очертаят основните аспекти от подготовката на страната ни за участие във валутния механизъм ERM2 като необходим етап от процеса на присъединяването ни към еврозоната.
Занапред правителството ще намалява данъците, ако продължаваме да поддържаме балансирани бюджети, изтъкна Дянков. Балансираните бюджети ще ни позволят и да намалим външния дълг като процент от БВП, обясни той.
В конвергентната програма е заложен икономически растеж от 0,3%. Това е и прогнозата на правителството. Това е базисният сценарии - 0,3%. Оптимистичният сценарии е 1 % ръст, песимистичният сценарии остава заложеният в бюджет 2010 - 2% свиване на икономиката.
Нашата фискална политика ни дава възможности за повече чуждестранни инвестиции в следващите три години. Валутният курс остава същият, обеща той.
Очаквам бюджет 2011 да ни даде възможност за намаляване на ДДС с 2% и до края на мандата да можем да направим още такова намаление с 2%, каза за пореден път Дянков
В програмата е заложен плавен преход към еврото. Поема се ангажимент за запазване на валутния борд до влизането в еврозоната. Описани са реформите, предприети през последните шест месеца от кабинета "Борисов" в различните сектори, както и реформите в следващите три години.
Целта е България да стане средноевропейска държава от гледна точка на доходи, обясни Дянков. Той подчерта, че това ще е правителството, което ще намали най-много данъчната тежест за бизнеса.
Моята амбиция е данъчната тежест в България в края на мандата на правителството да е най-ниската в ЕС, изтъкна той.
За януари, февруари и март целенасочено ще влезем в дефицити и ще направим разходите, които не са били направени от предишното правителство, обясни още той, но подчерта, че към края на годината целта на правителството е балансиран бюджет.
Конвергентната програма ще се разгледа и оцени от Европейската комисия,
министрите на финансите на държавите-членки и Европейската централна банка. Срокът за нейното представяне пред Европейската комисия е 31 януари 2010 г. Документът съдържа шест основни части.
Първата разглежда общата рамка на политиките и целите във връзка с прилагането на Пакта за стабилност и растеж.
Втората описва средносрочния макроикономически сценарий и основните макроикономически допускания, на които се основава той. Представени са и оценки на ефекти от структурните реформи, като са съотнесени към някои от реформите, които се прилагат в България.
В третата част се разглежда развитието на публичните финанси, като там се дефинира и средносрочната бюджетна цел в структурни термини, която в нашия случай е близък до балансирания бюджет.
Описани са намеренията на правителството за запазване на сегашното равнище на държавния дълг. Предложено е и кратко описание на бюджетни ефекти от основни структурни реформи.
В четвърта част са описани два алтернативни сценария, основани на по-оптимистични и по-песимистични очаквания за развитието на българската икономика до 2012 г.
В петата част на програмата се представят политики и мерки на правителството за подобряване качеството на публичните финанси. Също така се дава информация и за дългосрочната устойчивост на публичните финанси в контекста на публикувания през 2009 г. доклад на ЕК за устойчивостта на публичните финанси.
В последната част се описват институционалните промени, насочени към по-ефективно прилагане на фискалната политика, като акцентът е поставен върху реформите в приходната администрация - НАП и Агенция "Митници".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!