Опрощаване с повече от 60% от дълга на Гърция е възможно, каза ръководителят на еврозоната Жан-Клод Юнкер в интервю за Втори канал на австрийската обществена телевизия ORF.
Според него не може да се изключи опрощаване на гръцкия дълг, но трябва да се знае, че това не би било достатъчно да се реши кризата н страната.
На въпрос дали ЕС дискутира намаляване с 50-60% гръцкия дълг, той отговори:
"Обсъждаме и повече"
Според Юнкер трябва да се направи всичко, за да се избегне една страна от еврозоната да се окаже в ситуация на банкрут.
Той призна, че решаването на кризата и по-конкретно на гръцката криза, не е било оптимално.
Не бяхме достатъчно бързи, тъй като финансовите пазари реагират по-бързо от политическите ръководители, обясни той.
На 6 октомври Жан-Клод Юнкер изрази надежда, че тройката международни кредитори на Гърция (ЕС, Европейската централна банка, Международния валутен фонд), чийто доклад се очаква на 24 октомври, ще даде положително становище за помощта за Атина.
Това ще означава "зелена светлина" за отпускането на жизненоважния за Гърция транш от 8 млрд. евро от заем от 110 млрд. евро.
Същевременно френският премиер Франсоа Фийон заяви, че
Европа е "върху вулкан, който може да взриви всеки момент континента",
подчертавайки, че сегашната криза може да застраши 60 години европейско изграждане.
Никой не бива да се заблуждава: ние се намираме върху вулкан, който може да взриви всеки момент европейския континент - неговото благоденствие, неговия демократичен договор, неговото валутно единство, неговото политическо единство, каза Фийон в реч пред представители на френската центристка социаллиберална политическа партия "Нов център", партньор на дясната президентска ЮМП.
Не мислете, че преувеличавам. Ако фалитът на една банка в САЩ през 2008 г. удари цялата финансова система и предизвика рецесия в целия свят, искам да посоча, че сегашната криза може да застраши 60 години европейско изграждане, повтори той.
Фийон насочи критиките си към "онези, които изпитват носталгия към протекционизма, активистите за разделена Европа, борците за излизане от еврозоната - цялата тази кохорта в действие".
При сегашното объркване, трябва да се признае, че техните аргументи могат да повлияят върху мнението на нашите съграждани, подчерта той.
Обръщайки се към конкретния случай на Гърция той заяви, че в подобна трудна ситуация трябва да се подкрепят усилията на Атина.
"Нашия дълг на европейска солидарност, е да сме до нея. В едно семейство не се изоставя онзи, който върви по-бавно от останалите, или в противен случай - вече няма семейство", каза френският премиер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!