Няма никакви основания хората, които имат влогове в гръцките банки, опериращи у нас, да се притесняват, заяви управителят на БНБ Иван Искров.
Обидно е да се говори, че през гръцките банки от България изтичат средства, добави той и обясни, че централната банка провежда стрес тестове на финансовата система на всеки три месеца.
Това, че Гърция има проблеми с дълга си, не означава, че и гръцката банкова система има проблеми, каза още Искров.
По този начин директорът на БНБ отговори на финансовия министър Симеон Дянков, който в началото на седмицата заяви, че е поискал допълнителна техническа помощ от европейските финансови институции, за да се установи дали има изтичане на средства към Гърция от гръцките банки, опериращи у нас.
До три седмици трябва да получа такова уверение, или ще продължа още повече да се притеснявам, каза финансовият министър.
Гръцките банки са около 30% от банковата система на България, а като предоставяне на кредити - около 20% от пазара.
По отношение на депозитния пазар гръцките банки имат една трета, добави още Дянков.
БНБ може да направи така, че тези депозити, които са в гръцки банки, да останат в България, заяви вицепремиерът.
Междувременно в Гърция валят предложения за справяне с големия държавен дълг, който достигна 300 млрд. евро. Германски депутати дори предложиха на
южната ни съседка да продаде някои острови, за да намали дълговете си.
Гръцкият заместник-външен министър Димитрис Друцас беше попитан в интервю какво
мисли за тази идея.
Чух също предложение, че би трябвало да продадем Акропола, заяви той, като добави, че подобни съвети не са уместни в нястоящия момент. Вчера
Гърция емитира 10-годишни синдикирани облигации,
деноминирани в евро. Емисията премина при огромен инвеститорски интерес, като само час след началото записванията за дълговите инструменти достигнаха 7 млорд. евро.
Гръцкото правителство се надяваше на максимум 5 млрд. евро. Интересът към новата емисия показа, че инвеститорите все още имат доверие в икономиката на Гърция.
В изявление президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише решително отхвърли възможността Международният валутен фонд (МВФ) да се намеси и да помогне на Гърция да се справи с финансовите си проблеми.
Не вярвам, че би било подходящо МВФ да се намесва, предлагайки помощ чрез стендбай или по друг начин, заяви той. Според Трише
излизането на Гърция от еврозоната е "абсурдна хипотеза".
ЕЦБ е дала "много положителна оценка" на последния план на Атина за бюджетни съкращения с 4,8 млрд. евро.
Днес Гърция е в много по-добро положение, смята ръководителят на финансовата институция, описвайки мерките на гръцкото правителство като "убедителни".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!