Българският премиер Бойко Борисов и еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер са се разбрали да се търсят европейски пари и инвеститори, за да се продължи проекта АЕЦ "Белене".
Според премиера Европа нямало да толерира правителство, което ревизира или се отказва от договори на предишната власт.
По думите му противното би било и лош сигнал към инвеститори, които искат да вложат много пари в България.
Освен това по договорите се дължат и неустойки, а няма нито един лев, заделен от предишното правителство по АЕЦ "Белене".
Има кредити от стотици милиони евро, които трябва да продължават да бъдат обслужвани, дори "Белене" да бъде спряна, коментира Борисов по време на Черноморския енергиен и икономически форум, който се провежда в София.
Ако днес беше конкурсът за централата, той нямаше да бъде проведен по този абсурден начин, но той е проведен и тогава е имало и европейска администрация и американска администрация, те не са реагирали и този конкурс и този договор са факт, каза още Борисов.
Министър-председателят и еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер са се договорили всяка стъпка по отношение на газ, ток, енергия да бъде съгласувана и ще бъде правена само след санкция от ЕК.
Условието от българска страна е това да е съобразено с реалностите.
"Вече една година текат процедури да ни се отпуснат 300 млн. евро (компенсация за затворените блокове на АЕЦ "Козлодуй" - бел.ред.), като европейски депутати поставят въпроса да ни се дадат, но ако се направи хранилище за ядрени отпадъци.
Става въпрос за 300 млн. евро, а аз трябва да заровя милиарди евро, ако спра проекта", коментира премиерът.
Ясно сме казали, че вътрешният бюджет не позволява и в следващите години пари за атомна централа нямаме, заяви Борисов.
От руска страна също трябва да са наясно, че това е проект, който се подкрепя от ЕК, каза в заключение Борисов.
Всички страни от Западна Европа, САЩ и България поставят "Набуко" като приоритет, но към днешна дата констатирам, че
"Набуко" е приоритет на думи,
каза министър-председателят. По думите на премиера България е ратифицирала договора, за този проект има готово финансиране и може да започне работата по него.
И САЩ и ЕС и останалите държави трябва да си изяснят въпроса защо проектът е на кота нула към момента, коментира премиерът.
В България сме го обявили за приоритетен и сме свършили всичко по него, добави той.
По отношение на "Южен поток" министър-председателят подчерта, че този проект не е конкурентен на "Набуко" на територията на страната и спокойно могат да бъдат реализирани и двата проекта.
Бойко Борисов отново подчерта, че екологията е приоритет по другия енергиен проект - "Бургас - Александруполис".
Поради това страната ни иска международна екологична оценка. Ние сме тези, които най-активно работим по диверсификацията на доставките на газ, заяви Борисов.
По думите му, подписват се договорености със съседните държави и активно се работи по въпроса.
Премиерът посочи, че през 2020 г. трябва да бъдат спрени 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", но правителството ще иска удължаване на срока на експлоатация за още 20 години и това ще бъде прието на следващото заседание на кабинета, каза премиерът, но удължаването ще стане само ако от ЕС ни позволят това.
България трябва да съгласува решенията си относно ядрената енергетика с ЕС,
заяви еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер в изказването си на форума. България, министър-председателят и правителството предстои да вземат важни решения, които трябва да бъдат съгласувани с политиката на ЕС, заяви Йотингер.
Той добави, че днешният форум може да бъде взет като пример за диалог. Ние в ЕС сме в голяма зависимост от газовите доставки като става въпрос и за качество, и за количество и за продължителност във времето на доставките, посочи еврокомисарят.
Капацитетът на доставяните количества засега стига, но това няма да е задълго, отбеляза той.
Затова трябва да направим нова връзка, използвайки и нова технология, заяви Йотингер и добави, че проектът "Набуко" дава възможност за това. Тази година ще бъдат взети много важни решения относно проекта, добави той.
Мисля, че позицията на България и ЕС по отношение на газовите доставки съвпада. Относно ядрената енергетика също ще трябва да се съгласува политиката и да се изгради стратегия за сътрудничество. Русия е партньор на ЕС и трябва да постигнем мирно сътрудничество, каза Йотингер.
До края на март трябва да преценим от всички възможности за проекта АЕЦ "Белене"
коя е най-приемливата и икономически изгодната за всички страни по проекта, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
С еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер се разбрахме на оперативно ниво той да се интересува от проекта, да лобира за него пред ЕК, тоест имаме извънредно доброжелателно отношение от новия комисар, коментира Трайков.
Ударението е върху стратегическия инвеститор, всичко останало е "да закръглим квадрата", обясни възможностите пред АЕЦ "Белене" министърът.
По време на разговора си с еврокомисаря Трайков е обсъдил и ролята на Русия в проекта. Това, че проектът е с руска технология, не е проблем за ЕС, проблемът е във времето, заяви Трайков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!