Международната рейтингова агенция Стандард енд Пуърс (Standard and Poor's) понижи с две степени оценката си за дългосрочния дълг на Ирландия, давайки да се разбере, че ирландското правителство вероятно ще трябва да търси по-голям заем, отколкото очакваше.
Тази оценка на дългосрочния дълг на страната, която е петата в скалата от 21, отговаря на солиден кредитополучател, но уязвим от промени в икономическата конюнктура.
Оценката за краткосрочния заем също е понижена с една степен до А-1 спрямо А-1+. Тя се дава на страните емитентки на държавни облигации, даващи дай-добрите гаранции за изплащане на задълженията.
И двете нови оценки на Стандард енд Пуърс са придружени от "отрицателна перспектива", което е сигнал, че райтинговата агенция може да ги понижи още.
Ирландският премиер Брайън Кауън обяви днес, че спасителният план на ЕС и Международния валутен фонд (МВФ) за страната му, която изпитва сериозни финансови затруднения, би могъл да бъде 85 млрд. евро, но все още не е съгласуван.
Кауън каза пред депутатите, че "се обсъжда сума от порядъка на 85 милиарда евро". Така премиерът коментира съобщения на ирландски медии, че това ще бъде общата стойност на помощта.
Премиерът говори пред народните избранници часове преди правителството да публикува четиригодишния си план за строги ограничения на харченето на държавни пари, който е сред условията за отпускане на каквато и да е помощ от ЕС и МВФ.
Планът е на стойност 15 млрд. евро за четири години
и предвижда най-строгите мерки за бюджетни съкращения в историята на страната.
Планът предвижда да бъдат реализирани икономии за 10 млрд. евро от намаление на разходите и да се получат постъпления от 5 млрд. евро от увеличение на данъците в
усилията да се намали най-големият бюджетен дефицит в Европа.
40% от плана или 6 милиарда евро икономии трябва да бъдат реализирани още идната година, е посочено в документа от около 130 страници.
Целите на този план са много трудни, но реалистични, е посочено в текста.
Ирландия се надява до 2014 г. да сведе бюджетния си дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), колкото е определеният праг за еврозоната. Тази година се очаква ирландският дефицит да достигне 32% от БВП - рекорд в съвременна Европа, отбелязва АП.
Ирландия съобщи също така, че запазва корпоративния данък на равнище 12,5%, като по този начин отказва да отстъпи на настояванията на страни като Франция и Германия, които искат повишаването му, допълва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!