Институтът за пазарна икономика (ИПИ) предлага 77 мерки, предприемането на които ще доведе до растеж на икономиката и на доходите в страната.
Препоръките са направени на базата на преглед на девет от най-известните международни индекси за развитие и позицията на България спрямо страните с най-добри показатели.
От Института обявиха предложенията си на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.
Премахване на минималната работна заплата и на минималните осигурителни прагове, на данъка върху дивидентите, който е двойно данъчно облагане, на данъка върху реинвестираната печалба, намаляване на данъка върху едноличните търговци от 15 на 10%, както и на тежестта върху труда, са сред основните препоръки на ИПИ.
Намаляването на данъците ще стимулира "изсветляването" на доходите, коментира Калоян Стайков, икономист от ИПИ.
Икономистите препоръчват още повишаване на гъвкавостта на пазара на труда и намаляване на регулирането на работното време.
Според тях за повишаването на доверието на инвеститорите са нужни балансиран бюджет, по-висока бюджетна прозрачност, по-малко регистрационни, лицензионни и разрешителни режими при откриването и закриването на бизнес, по-малко процедури и разходи за регистрирането на собственост и повече интернет-услуги.
Големият дял на държавата в икономиката е сериозна пречка за бизнеса, каза Стайков.
От ИПИ предлагат държавните разходи да не надвишават 30% от брутния вътрешен продукт.
Икономистите предлагат и да се премахнат държавните субсидии за всички нереформирани сектори, да се осъществи приватизация и либерализация на държавния сектор, както и осъществяване на обществените поръчки само по обективни критерии.
Основните предизвикателства пред България са създаването на правов ред и икономическото развитие, каза Петър Ганев, старши икономист от ИПИ.
По думите му през последните години държавата неглижира осигуряването на ред и законност и само регулира икономически взаимоотношения.
От ИПИ предлагат въвеждането на лични пенсионни сметки, разбиване на монопола на НЗОК и автономия на университетите.
Колкото повече се отлагат промените, толкова повече се отлага забогатяването на българската нация, коментира Светла Костадинова - изпълнителен директор на ИПИ.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!