България има ресурс да компенсира евентуални намалени плащания по европейските програми, заяви министърът на финансите Симеон Дянков.
Той коментира от Брюксел вероятността от забавяне на плащания в началото на следващата година в случай, че Съветът и ЕП не постигнат споразумение по бюджета на ЕС.
Днес в рамките на заседанието на ЕКОФИН Дянков и шведският му колега Андерс Борг обсъдиха предложение за промяна на методологията, свързана с временния кризисен механизъм на Европейския съюз, съобщи финансовото министерство.
В писмо до европейските институции Швеция е предложила създаване на фонд към механизма, в който държавите членки на ЕС да имат различни вноски, съобразно размера на държавните им дългове.
Предложението предвижда високорисковите държави да внасят по-голяма сума във фонда, а държавите с по-малък риск да внасят по-малко или да изобщо да нямат вноска в специалния фонд.
Според шведския финансов министър, в момента към последната група се числят България, Естония и Люксембург, които са държавите в ЕС с нулев риск и според предложението те не бива да плащат, поясни след срещата вицепремиерът Симеон Дянков.
Симеон Дянков разговаря и с еврокомисаря по икономическите и валутните въпроси Оли Рен.
Двамата бяха единодушни, че пенсионните реформи във всички държави членки в момента са основен приоритет и не трябва да има забавяне.
Параметрите на одобрената от правителството пенсионна реформа ще залегнат в следващата Конвергентна програма на страната ни, заяви пред комисар Рен министър Дянков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!