"Ако върви така изпълнението на бюджета, смятам, че има шанс да има коледни плащания за пенсионерите", заяви пред журналисти президентът на КНСБ Пламен Димитров след края на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Според изчисленията на КНСБ ще са необходими 60 милиона лв. за коледни добавки за пенсионерите. Идеята е тези, които получават минимална пенсия, да получат по 50 лева. Това ще е възможно, след като се види изпълнението на приходите за първите девет месеца от годината."Имаме добри данни,
бюджетът се изпълнява със сериозно повишение на заложените приходи
и от там идва нашият оптимизъм, че ще се намерят нужните 60 милиона лева", обясни Пламен Димитров.
На днешното си заседание социално-икономическите партньори са се запознали с предложения проект на Закон за държавния бюджет на България за 2013 г. и са направили своите предложения за корекции и промени, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
В бюджета е предвидено увеличение средно с 9,3 процента на размера на пенсиите от 1 април 2013 г. и увеличаване на единните разходни стандарти в средното образование с 5 процента. Предвидени са повече средства за култура, здравеопазване, инфраструктура.
В хода на дискусиите е станало ясно, че в рамките на бюджетната процедура
ще бъдат обсъдени възможностите за осигуряване на допълнителни приходи и съответно за увеличаване на разходната част на бюджета,
посочват от Министерския съвет.
Социално-икономическите партньори са обсъдили също и предложенията за промени в данъчното законодателство, чиято цел е да се улесни плащането на данъчни задължения.
Имало е дискусия и по предложението за увеличаване на минималната работна заплата за страната от началото на следващата година от 290 лв. на 310 лв.
Социално-икономическите партньори са подкрепили проекта на постановление на МС за определяне на нов, по-висок размер на линията на бедността за следващата година, която ще достигне 241 лв.
Социално-икономическите партньори в НСТС са подкрепили предложенията за промени в четири наредби, които са в съответствие с измененията на Закона за защита от дискриминация и Кодекса за социално осигуряване и въвеждат изискванията на Директива 2010/41/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 7 юли 2010 г. за прилагане на принципа на равно третиране на мъжете и жените, които извършват дейности в качеството на самостоятелно заети лица.
Изменения са били одобрени в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, Наредбата за осигурителните каси, Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване и Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица.
Според Пламен Димитров са нужни
минимум 112 милиона лв., за да се увеличи единният разходен стандарт в средното образование с 15%, а не с 5%.
За университетите и БАН са необходими още 27-28 милиона лв., за да се покрият допълнителните плащания. За образованието е нужен един пакет от около 140 милиона лева допълнително и те стоят на първо място като приоритет", категоричен е Димитров. За пенсионерите има два варианта - или да се повишат пенсиите от 1 януари, за което трябват още 134 млн. лв., или поне да има коледна добавка, добави той.
Президентът на КНСБ твърди, че финансовият министър Дянков е възприел три от предложенията на синдикатите за намиране на допълнителни приходи за бюджета.
Според Симеон Дянков въвеждането на данъчно дознание може да доведе до допълнителни приходи от 200 млн. лв. на годишна база.
Възприета е била идеята в брой да се правят само плащания до 5000 лв., от което може би ще има около 40 млн. лв. допълнително в бюджета. Не е изчислен още ефектът от криминализирането на укриването на осигурителни вноски. По наши разчети това ще доведе до още 200 милиона лева, но НАП ще направи тези дни разчети и преди да влезе бюджета в парламента ще имаме готовност да чуем каква е експертната оценка за ефекта и от тази мярка", обясни още Пламен Димитров.
"Основният риск според нас е в напрегната приходна част на бюджета,
"Задържането на разходите ще доведе най-вероятно и до намаляване на инвестициите и задържане на ДДС, затова според нас трябва да се предвиди резерв в бюджета при един по-неблагоприятен сценарии", допълни той.
АИКБ е против работодателите да продължат да плащат първите три дни от болничните, тъй като те нямат инструмент, с който да ограничат мнимите болни.
Много често по време на събирането на реколтата плъзват епидемии, а работодателите плащат тези пари, коментира още Велев.
АИКБ не подкрепя увеличението на минималната работна заплата от 1 януари на 310 лв.
Притеснения в тази връзка имат и от Българската стопанска камара (БСК), които не подкрепят тази идея и настояват това да се случи само след оценка на въздействието, както на това увеличение, така и на предишното от 270 на 290 лв.
БСК също поставя под съмнение заложеният оптимистичен ръст на БВП от 1,9% в реално изражение, както и значително завишените според тях общи бюджетни приходи.
От КТ "Подкрепа" също имат притеснения за изпълнението на приходната част
"Парите трябва да дойдат от една работеща икономика, а впечатлението, което имаме е, че тя не работи особено добре. Трябва да си отговорим на въпроса защо икономиката не работи добре. Потреблението трябва да дойде от по-добри доходи. Увеличението на доходите е стъпка в правилната посока, но тя не е достатъчна", отбеляза президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.
От синдиката искат минималната работна заплата през следващата година да се увеличи на два пъти - веднъж на 310 лв. и след това още веднъж на 330 лв.
Те са убедени, че трябва да се увеличат всички пенсии по старата методология, включваща и инфлацията и средния осигурителен доход и настояват правителството да си изпълни обещанието за увеличението за вдовишките добавки.
Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!