Икономисти подкрепят обявеното намерение за намаляване на ставката по ДДС.
Хубаво е да има намаление на ставката на ДДС, това ще се отрази благоприятно на потреблението и на икономиката, коментира икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев.
По-рано днес финансовият министър Симеон Дянков каза, че ДДС през 2012 г. ще падне - с най-много 2%, но добави, че кога точно ще се случи това ще бъде изненада.
При развитие на негативен сценарий в Европа и по-малко приходи в държавния бюджет, правителството трябва да е готово и с допълнително намаляване на разходи, каза Ганев, като припомни, че тази година всеки ход на правителството, предвиждащ по-малко разходи за отделни сектори, бе посрещнат с недоволство.
Въпреки това, според него, има място за намаление на данъци през следващата година.
Намаляването на ДДС ще повлияе върху потреблението, но по-голямата тежест идва от облагането на труда - осигуровки и подоходен данък, коментира икономистът. Според Ганев, ако това облагане се намали, ще има положителен ефект за намаляване на безработицата и създаване на нови работни места.
По отношение на прогнозите за икономическия растеж на страната за следващата година - те варират между малко над 1% до 2,5%, остават притесненията обаче за развитието на кризата в Европа, коментира още Ганев.
Лъчезар Богданов, управляващ съдружник в "Индъстри Уоч", заяви, че през 1994 г. избраната като най-подходяща за страната ни ставка по ДДС е била 18%, но данъкът е бил повишен радикално по време на управлението на Жан Виденов заради създалата се тогава макроикономическа криза. Така че намаляването на ДДС ще бъде по-скоро връщане към нормалността, коментира икономистът.
Данъците обаче, които пряко влияят върху инвестициите и стимулите за труд, по-бързо се прехвърлят в по-добра среда за инвестиции и за устойчив растеж на икономиката, смята Богданов.
Ако бъде стимулирано потреблението, то не е задължително, че ще бъдат стимулирани точно българските производители, възможно е голяма част от допълнителното търсене да бъде задоволено чрез внос, посочи анализаторът.
В същото време наемането на работна ръка при спазване на трудовото законодателство се оказва най-голямата тежест за българския бизнес, добави той.
Биха могли да се постигнат и двете данъчни намаления, но с повишено внимание как се изпълнява бюджетът за следващата година, смята Лъчезар Богданов.
Следващата 2012 г. няма да е по-тежка на макроикономическо ниво от 2011 г. , посочи той. Ще има икономически растеж, но излизането от кризата не означава, че всеки бизнес и всеки сектор в икономиката ще възстанови успеха и състоянието си от времето преди 2008 г.
Кризата дойде с причина и тя е икономическите дисбаланси; за да се излезе от нея пътят минава през ребалансиране на отделните сектори в икономиката, така че ще има отрасли които ще бележат ръст, но и такива, които ще продължат да се свиват, каза Богданов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!