Дългът, заради чието рефинансиране държавата ни ще емитира еврооблигации до 950 млн. евро, и който е известен като сделката на Милен Велчев, е още от времето на комунизма, а през годините заемът просто се превърта, като се тегли нов.
Това обясниха в студиото на Би Ти Ви икономистите Емил Хърсев и Георги Ангелов.
Те обясниха, че тези дългове са същите, които България е трупала по времето на комунизма и върху които правителството на Андрей Луканов обяви мораториум след краха на режима.
При свалянето на Тодор Живков България имаше около 10 милиарда долара външен дълг. През 1990 г. Луканов обяви, че държавата не може да го обслужва и едностранно спря плащанията по него.
По-късно дългът беше предоговорен.
По време на правителството "Сакскобургготски" (2001-2005 г.) финансовият министър Милен Велчев трансформира част дълга от долари в евро.
Сделката бе критикувана от много икономисти, че е довела да загуби за страната заради последвалото обезценка на долара.
Според анализ, поръчан от министерството на финансите миналата година, загубите от сделката са на стойност 1 млрд. лв.
През 2002 г. правителството по желание реши да плати дълга, но това стана с тегленето на нов заем, обясни Хърсев.
Част от дълга, който се е рефинансирал вече няколко пъти, бе покрита по време на излишъци в бюджета, коментираха икономистите.
"Когато няма как да покриеш заема си, просто теглиш нов и обявяваш, че ще го върнеш до 5 години. Ако не се плати, става страшно, защото може да се върнем във времената на Луканов, когато фалирахме", каза Ангелов.
По думите му най-важно за всяка държавна икономика е балансираният бюджет. Тогава дългът няма да се трупа, защото ще може да се погасява постоянно.
Очаква се заемът да бъде изтеглен при по-добри условия, като лихвата да бъде по-ниска от тази, която плащаме за дълга на Милен Велчев. Към момента тя е 7-7,5%. Според Георги Ангелов спад с 2 пункта би бил много добър за българската икономика.
Много страни на Балканите имат сериозни финансови проблеми.
Ако сделката по взимане на заема е при добра лихва, това ще бъде много добър знак, защото ще означава, че на България се гледа в друга светлина, коментира Ангелов.
Емил Хърсев припомни, че България е успяла да покачи рейтинга си спрямо Испания и Гърция, които допреди две години се смятаха за надеждни платци.
По думите на Хърсев държавата вече би трябвало да е намерила инвеститори, които да помогнат с погасяването на дълга.
Още финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!