Държавата трябва да харчи само толкова колкото пари има и да не се пипа фискалния резерв.
Така смятат експертите от Института по пазарна икономика (ИПИ), които днес дадоха пресконференция на тема "Бюджетна политика за икономически растеж".
ОТ ИПИ препоръчват съкращения с 20% във всички министерства, включително с МВР и МТСП, Народното събрание, БНР и БНТ, а на военното министерство съкращения на разходите дори с 30%.
Предлагат се съкращения на трансферите към общините с 15%.
Петър Ганев, експерт от ИПИ, обаче препоръча да се изплащат задълженията към бизнеса.
Проф. Ричард Ран, консултант към Института за пазара икономика, препоръча парите от фискални резерв да не се харчат за бюджетния излишък, а само за инфраструктурни проекти.
Той посочи, че България с ниското си ниво на публичен дълг, е в изключително добра ситуация - "една от звездите на небосклона".
Ако правителството запази финансова дисциплина, след няколко години България ще се отличава от много страни в региона ще бъде по-добре дори и от редица страни в Западна Европа.
В предложенията за промени на държавния бюджет няма реформи
Макар че се посочват съкращаване на разходите, вижда се че разходите не се намаляват, посочи Светла Костадинова, изпълнителен директор на ИПИ.
С промените в бюджета само се узаконява големият дефицит, каза Ганев.
За нашата страна има две възможности - да последва Гърция с увеличаване на държавния дълг и срив на доверието на инвеститорите или пък Естония, където се съкращават разходите, правят реформи за стабилизиране на фиска и за растеж на икономиката, посочи още той.
Актуализация на бюджета, която да води до по-малък дефицит
поиска и съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров от парламентарната трибуна в изказване от името на парламентарната група.
Ако допуснем петпроцентен дефицит, ще си припомним кризата от 1996 г., предупреди той и подчерта, че в ситуация на валутен борд не трябва да се допуска голям бюджетен дефицит.
В противен случай има риск чрез процедура на Европейската комисия страната ни да бъде глобена, каза Димитров.
Призоваваме ГЕРБ при актуализацията всички неефективни разходи да бъдат отложени, ниските данъци не са проблем и не са причина за кризата, каза Мартин Димитров в отговор на изявление на лидера на "Атака" Волен Сидеров. В изказването си пред Народното събрание
Сидеров поиска от управляващите държавата да приложи нова стратегия
- регулиране на финансовите пазари и икономиката.
"Един добър лекар не се задоволява да лекува симптомите, той търси причините за болестта. Кризата не е единствената, през последните 25 години имаме 125 кризи - как те са били преодолявани и лекувани", попита Сидеров и допълни, че във всички случаи спасяването е ставало с държавна намеса.
Партия "Атака" е готова с предложения за регулиране на лихвите по кредитите, което Сидеров обяви като първа стъпка на една нова икономическа стратегия.
В най-скоро време ние ще внесем предложения за промени в законите за банковото дело, чрез които с един гъвкав механизъм да могат да се изравнят лихвите по кредитите с тези в Западна Европа, посочи Сидеров. Според него това може да стане без да бъдат нарушавани конституционни норми и изисквания на ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!