Четрима икономисти кометираха в студиото на "Здравей, България" по Нова телвиизия заплахата днес правителството да гласува актуализация на бюджета и после да изтегли заем в размер на 1 млрд. лева.
"Заемът, който иска да вземе сега правителството на Орешарски, би изглеждал разумна стъпка, ако е целеви и се знае за какво ще се разходва, както и какъв ще бъде ефектът от него. Но сега да говориш, че отива за попълване на фискалния резерв е просто абсурдно и несериозно",заяви проф. Чавдар Николов.
Според него в същото време абсолютно нелогично властта прави огромни харчове, раздаде едни 400 млн. за ДДС и така излиза, че цел на заема е да се вземе, за да се осребри властта.
"Преди изборите Орешарски говореше, че има пари и просто трябва да се съберат. Сега го питам - защо тези пари не ги събира, защо не намалят с малко акциза на цигарите, за да падне контрабандата", попита икономистът.
Той е убеден, че на този етап този заем е излишен за България и в ситуация на криза ще създаде допълнителни проблеми на държавата.
"Докато търси външен заем, правителството на Орешарски не дава отговор защо се събира само данък печалба, а не се въведе ДДС и акциз върху хазарта.
Този бизнес също трябва да се облага, но не се прави повече от 20 години само заради един крупен играч"
така проф. Николов напомни всеизвестни обвързаности на днешния министър-председател.
Професорът е твърд противник и на отмяна на закона за облагане на печалбата на лихвите по влоговете. "60-70 млн. ще влязат от там, банките намериха варианти как да не бъдат ощетени гражданите, а сега от чист популизъм парламентът и банките искат да го отменят", каза той.
Мартин Димитров е убеден, че правителството на Пламен Орешарски мисли за оцеляване, а актуализацията цели купуване на време. „Тази цел обаче не е в полза на българската икономика", отбеляза бившият председател на СДС, според когото кабинетът няма воля за реформа.
Икономистът Георги Ганев се солидаризира с проф. Николов и е убеден, че правителството няма разумен аргумент защо иска този заем
"Нямаме проблеми с фискалния резерв в момента и излиза, че наистина кредитът ни трябва, за да раздадем чрез ДДС едни пари на наши приятели, посочи Генав.
"Може би единственото нещо, в което има някаква логика, е таванът върху дълга", смята той. "Не толкова да се вземе този дълг, но да се възстанови законовата възможност в Закона за бюджета да съществува този буфер. Хубаво е ако правителството има някаква спешна нужда, пак да емитира дълг", посочи Ганев.
Бившият социален министър в правителството на ОДС Иван Нейков припомни предизборните думи на социалистите, че приходната част на бюджета трябва да бъде увеличена с 900 млн. лева.
"Това беше критиката към Бюджет 2013. Не може да са прави и двата пъти - или са прави, когато казват, че 900 млн. са скрити, или са прави сега, когато твърдят, че го няма 1 млрд.", посочи Нейков.
Той напомни, че "актуализация на бюджет" и "заем" не са мръсни думи.
"Ако обаче на повърхността не се вижда за какво ще отидат тези пари, значи те ще отидат за нещо под повърхността", коментира Нейков.
По същото време пред БНТ сегашният председател на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание
Йордан Цонев, депутат от ДПС, заяви: "Ние сме напълно наясно за актуализацията на бюджета".
Той разви тезата, че макроикономическата прогноза за развитието на страната е коригирана от всички международни и български институции, тя ще бъде доста под 1%, което значи, че няма как да се изпълнят прогнозите вътре в бюджета.
"Към петмесечието има повече приходи от миналата година с 1,8%, а трябва да бъде със 7,8%. Има 6% изоставане на темпа за повишаване на приходите. В рамките на тази година единствено можем да съкратим разходи, които може да се съкратят и това вече е направено. Финансовият министър съкрати разходите на всички ведомства с 5%. В разходната част има неща, които не са предвидени поради лошо направени прогнози и лош бюджет, другото е логиката на Симеон Дянков за рисковете в бюджета", убеден е Цонев.
По повод искането на Реформаторския блок президентът да наложи вето върху замислената актуализацията на бюджета, някогашният любимец на Иван Костов и Йордан Соколов в СДС каза, че това го навежда на тъжната мисъл, че Костов наистина се е оттеглил от политиката.
"Защото Костов едва ли би пуснал такава грешна експертиза за искане на вето върху актуализацията на бюджета. Няма наложено вето върху правото на кабинета да работи върху бюджет по свое виждане", заяви Цонев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!