Спадът на брутния вътрешен продукт (БВП) в Украйна може да достигне 20% и дори 23%през първото тримесечие, заяви украинският президент Виктор Юшченко на икономически форум в Киев.
Данните са изчислени спрямо същия период на 2008 година.
Икономиката на Украйна беше сред най-динамичните в региона със среден годишен растеж от 7% между 2000 и 2007 г., но страната понесе тежките удари на световната икономическа криза.
Международният валутен фонд (МВФ), който през ноември 2008 г. отпусна на бившата съветска република заем от 16,5 млрд. долара, за да й помогне да се пребори с кризата, прогнозира свиване на БВП на Украйна с 8% за цялата 2009 г.
Световната банка пък очаква украинският БВП да спадне най-малко с 9% тази година, както и годишен ръст на инфлацията в страната от 16,4%.
Тайландската икономика е в рецесия след спад на БВП със 7,1% през първото тримесечие
Икономиката на Тайланд също страда сериозно от кризата - БВП на страната се е свил през първото тримесечие със 7,1% на годишна основа.
Свиването бе обяснено със спада в износа и в туристическия сектор, съобщи днес тайландското правителство.
Свиването, отчетено след понижението на брутния вътрешен продукт (БВП) с 4,2% през четвъртото тримесечие, потвърждава, че втората по големина икономика в Югоизточна Азия е в рецесия - състояние, което обикновено се определя от две поредни тримесечия спад на БВП.
През първото тримесечие износът се е понижил с 19,9% в доларово изражение, а вносът е намалял с 38,3%, сочат официални данни.
Тайландската туристическа индустрия, която е водещ източник на приходи за страната, бе засегната и от политическите сътресения в страната.
Ограничаването на инфлацията е ключът за справяне с кризата,
заяви днес президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише.
Основна роля на централните банки е да поддържат ценова стабилност, това е изключително важно за доверието в икономиката, каза той.
В никакъв случай не може да се говори за промяна в инфлационния таван в еврозоната, отговори Трише на въпрос дали повишаването му от страна на ЕЦБ не би могло да спомогне за възстановяването на икономиките в региона и да позволи на правителствата да изплащат дълговете си по-бързо.
В момента инфлационния таван на ЕЦБ за еврозоната е малко по-малко от 2%.
Според Трише рецесията в развитите страни се забавя и тенденциите могат дори да се обърнат през следващата година.
По неговите думи развиващите се пазари могат да започнат да усещат признаци на възтановяване на икономиката още по-бързо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!