Брутният вътрешен продукт (БВП) нараства през второто тримесечие на 2010 г. спрямо предходното тримесечие за първи път от началото на кризата.
Това съобщи днес Националният статистически институт (НСИ).
Сезонно изгладените данни за БВП показват, че през второто тримесечие на 2010 г. спрямо предходното е отчетен ръст от 0,5%.
Технически това означава, че икономиката на страната е излязла от рецесията
Спрямо второто тримесечие на миналата година е регистриран спад от 1,4%.
Положителният растеж е породен от увеличението на брутната добавена стойност в строителството, търговията, хотелиерството, транспорта и държавното управление, образованието, здравеопазването и други услуги и дейност на неправителствените организации, уточняват от НСИ.
Продължава спадът при финансовото посредничество и бизнес услугите.
Основен фактор за регистрирания положителен ръст на БВП е износът на стоки и услуги, отчита статистиката. Продължават да се свиват крайното потребление и инвестициите.
НСИ за пръв път публикува данни за текущо тримесечие спрямо предходното, досега данните се сравняваха със съответния период на предходната година.
Пред журналисти премиерът Бойко Борисов коментира, че би бил по-доволен, ако има 5% ръст. Сегашните резултати обаче, показват, че усилията ни за тази година са дали резултат и това ни амбицира да продължим по този път, заяви премиерът.
Премиерът каза, че данните са на базата на ревизирана методика на изчисляване на БВП по европейските стандарти.
Приемаме този ръст за действителен, защото е изчислен не само за последното тримесечие, но и на базата на данните за годините преди страната да стане член на ЕС, каза премиерът.
Той уточни, че ревизията на методологията е планирана отпреди две години и не е предизвикана от сегашното правителството.
Председателят на Националния статистически институт Мариана Коцева каза пред журналисти, че
занапред институтът ще подава информация за ръста на БВП за всяко тримесечие спрямо предходното.
Според данните на НСИ на тримесечна база през първите три месеца на годината е регистриран спад от 0,5%. За последните три месеца на 2009 г. спадът е 0,2%, за третото тримесечие на миналата година – 0,1, а през второто не е регистрирана промяна в БВП. Според статистиката през първите три месеца на 2009 г. БВП се е свил с 6,3% спрямо предходното тримесечие.
Досега ни липсваше по-хармонизирана методология, данни от предишни години от преди присъединяването на България към ЕС, заяви Коцева.
Тя съобщи, че вече две години се работи по отделните елементи на новата методика.
Бойко Борисов каза, че според повечето икономисти отчетеният ръст на БВП означава край на рецесията в България и се дължи основно на ръста на износа. За всички български граждани обаче и за нас като управляващи тези цифри не са достатъчни, за да кажем, че животът ни се е променил, допълни премиерът.
Председателят на НСИ каза, че статистически първият път, когато се регистрира положителен ръст, означава край на рецесията.
Това обаче не означава, че от утре автоматично всички почваме да живеем по-добре, защото хората чувстват подобрението, когато имат повече работа, по-високи доходи, допълни Коцева.
Министър-председателят отбеляза, че многообразието на икономиката и социалната действителност не може да бъде измерено само с един обобщаващ измерител като например БВП.
Макар и придобил широка популярност като база за съизмерване на други ключови макроикономически и социални показатели, той се оказа недостатъчен, за да отрази действителното благосъстояние на хората, каза премиерът.
Дори и при регистриране на висок растеж на БВП, доходите на населението не се повишават със същия темп, не се ограничава неравенството, не намалява симетрично процентът на живеещите под прага на бедността, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!