Куба прие нов данъчен кодекс тази седмица и обяви, че ще смекчи регулациите за някои държавни компании, а други ще бъдат преструктурирани в кооперации, предаде Ройтерс.
Това са част от най-новите стъпки на Куба към пропазарни реформи.
Плановете бяха обявени на сесия на Националното събрание (кубинския парламент), което прие
първия цялостен данъчен кодекс от революцията през 1959 г.
На чуждестранните журналисти бе забранено да присъстват на заседанието в понеделник, от което по държавната телевизия бяха излъчени само отделни части, отбелязва Ройтерс.
Президентът Раул Кастро либерализира законовите разпоредби за малките компании и селските стопанства и започна да дава под наем на служители малки държавни магазини за търговия на дребно, след като през 2008 г. пое властта от по-големия си брат Фидел.
Марино Мурильо, председател на комисията на Комунистическата партия, която трябва да въведе реформите, одобрени от конгреса на партията през миналата година, определи данъчния кодекс като основа за "осъвременяване на икономическия модел".
Новият закон ще влезе в сила идната година и се очаква да бъде публикуван през август.
Кодексът постепенно ще замени стара система в съветски стил и в крайна сметка ще наложи на всички кубински граждани
да плащат данък върху доходите си и върху недвижимите имоти
за първи път от 60-те години, отбеляза Мурильо.
Контролът на държавата върху редица държавни компании ще бъде смекчен, допълни той.
За икономически реформи се заговори и в Северна Корея.
Източник, близък до Пхенян и главния му помощник Китай, изтъкна пред Ройтерс, че КНДР се готви за подобен експеримент.
Доказателства за това обаче е почти невъзможно да се открият, тъй като Северна Корея е почти херметически затворена държава, в която контактът с чужденци може да доведе до затвор.
Поради факта, че дезертьорите успяват да стигнат до Юга след няколкомесечна борба и усилия, информацията, която те дават, често се оказва стара.
Част от избягалите в Сеул обаче поддържат нелегални отношения с близките си в Севера.
Су Дзи-пюн - дезертьор, който сега живее в Южна Корея, тази седмица говорил със свой приятел от Севера, нуждаещ се от пари и спешна помощ.
"Не може да се справи с високите цени. Каза, че оризът е скочил невъобразимо... и вече няма никакви пари", споделя Су.
"Това ни показва, че икономическата обстановка се влошава осезаемо. Мисля, че
вече е достигнала критична точка
Според мен Ким Чен-ун е осъзнал, че без реформи или отворени към света врати режимът няма да издържи дълго", казва още той.
Според някои свидетелства за близо седемте месеца, откакто Ким Чен-ун е на власт, са се случили няколко осезаеми промени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!