Нарастване на германския брутен вътрешен продукт (БВП) е едва 0,1% през второто тримесечие в сравнение с първото.
За периода януари-март тази година отчетеният икономически растеж бе впечатляващ - 1,3%.
Икономистите, анкетирани от "Дау Джоунс нюзуайърс", очакваха много по-силно увеличение на БВП на най-голямата икономика в Европа (плюс 0,4%).
Статистическа служба понижи и досегашната си предварителна оценка за растежа през първите месеца, която първоначално бе за увеличение с 1,5%.
Преди няколко дни бе съобщено, че втората по големина икономика в еврозоната -
Франция, е регистрирала нулев растеж през второто тримесечие на годината
Френските потребители са свили разходите си, а износът е намалял. През първото тримесечие на 2011 г. БВП на Франция отчете нарастване от 0,9% - най-доброто от почти пет години.
Потреблението на домакинствата се е свило с 0,7% спрямо първото тримесечие, когато бе отчетено нарастване от 0,4%.
Вносът също е намалял - с 0,9% спрямо нарастване от 3,1% през първото тримесечие, а износът е стагнирал, докато предходното тримесечие нарасна с 1,8%.
Анализатори, анкетирани от Ройтерс, предвиждаха растеж от 0,3% за френската икономика.
Комбинацията от данните за германската и френската икономика дава основание да се предположи, че прогнозите за икономически растеж на еврозоната с 0,3% през второто тримесечие са били твърде оптимистични, отбелязва Ройтерс.
Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози ще обсъдят днес как еврозоната да заработи по-ефективно
на фона на трайните съмнения на финансовите пазари за способността на Европа да разреши дълговата криза.
Срещата между лидерите на Германия и Франция се провежда след седмица на сътресения на финансовите пазари, които мнозина обвиняват за разпространението на европейската дългова криза, и на фона на опасения, че ръководителите на еврозоната не правят достатъчно за борба с кризисните тенденции.
Франция и Германия, на които общо се пада над половината от икономическата активност на еврозоната, поемат лидерството при опитите за реформи.
Спекулациите, че Меркел и Саркози ще обсъдят емитирането на съвместни еврооблигации на еврозоната бяха опровергани, след като представители и на двете страни дадоха да се разбере, че този въпрос няма да бъде включен в дневния ред.
Дискусията ще бъде насочена към "мерки за по-силна координация на финансовите политики", заяви говорителят на Меркел Щефен Зайберт.
Борсите и финансовите пазари обаче отделят огромно внимание на срещата и според експерти всяка договорена мярка ще се отрази върху котировките и деловата активност на търговските площадки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!