"Бритиш петролиъм" (БП) стана поредната компания, която се отказа да участва в изграждането на газопровода "Набуко"", който трябваше да намали зависимостта на Европа от Русия чрез доставки на газ от Централна Азия и Близкия Изток.
През април премиерът на Унгария Виктор Орбан обяви, че унгарската компания "Мол" се отказва от проекта. В средата на май беше съобщено, че един от най-големите германски енергийни концерни Ер Ве Е (RWE) също разглежда възможността да се оттегли.
"Набуко, е оставен под масата, защото е икономически нежизнеспособен, заяви британската петролна компания.
Представителят на компанията Йън Кон съобщи, че тя вече не смята "Набуко" за възможност за доставяне на газ от находището си Шах Дениз в Азербайджан.
Шах Дениз трябваше да бъде ключов снабдител с газ за "Набуко", като през 4000-километровото трасе трябваше да преминават около 16 млрд. куб. м. газ годишно - малко над половината от планирания общ капацитет на газопровода от 30 млрд. куб. м. годишно.
Основната компания по проекта, австрийската OMV, се надява да напълни "Набуко" с газ в идните години чрез подписването на договори с допълнителни доставчици в Туркменистан, Ирак и дори в Иран. Но според БП газопровод, който ще бъде наполовина празен за неопределен период би бил икономически неосъществим.
Европейската комисия все пак отказа да признае поражението си днес, като заяви, че газопроводът продължава да стои на дневен ред, въпреки отказа на БП.
Кон заяви, че БП и азерската държавна петролна компания "Сокар" сега обмислят участие само в по-малкия газопровод от консорциума "Набуко", известен като "Набуко-Запад".
Междувременно стана ясно, че
"Газпром" възнамерява да се откаже от строителството на сухопътната част на "Южен поток" на австрийска територия.
Според корпоративното издание на газовия гигант, строителството на Южен поток ще започне от руското черноморско крайбрежие на Краснодарския край в района на град Анапа. Маршрутът след това ще преминава по дъното на Черно море, като засяга частично турската икономическа зона и излиза на българското крайбрежие край Варна. По-нататък руският газ ще поеме по сухопътния участък през България, Сърбия, Унгария и Словения към северната част на Италия до градчето Тарвизио. Предвиждат се и няколко странични разклонения от главната магистрала към Гърция, Хърватия и Република Сръбска в Босна и Херцеговина.
В същото време в бъдеще не е изключено разширяване на географския обхват на проекта чрез присъединяването на нови държави. Само преди месец акционерите в "Южен поток" бяха съобщили, че първо ще бъде построен северният участък от сухопътната част на газопровода и той ще започва от Австрия.
Окончателно обаче маршрутът ще бъде утвърден заедно с приемането на инвестиционното решение, което трябва да стане през ноември тази година.
Приблизителната стойност на газопровода "Южен поток" е 16-20 милиарда евро, като неговата максимална мощност ще бъде 63 милиарда куб. метра газ годишно. Първата копка е предвидена за края на тази година, а първите количества синьо гориво трябва да стигна до Европа по новите тръби в края на 2015 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!