Гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос съобщи днес, че през последните две години гърците са прехвърлили в чуждестранни банки най-малко 16 милиарда евро.
Венизелос подчерта, че от 2009 г., когато Гърция започна да навлиза в най-дълбоката икономическа криза от десетилетия насам, гръцките граждани са изтеглили от банките общо 65 милиарда евро.
От тази сума 16 милиарда евро са били законно прехвърлени в чужбина, каза Венизелос, като добави, че 32% от тях са отишли в британски банки, а около 10% в Швейцария.
Венизелос подкрепи решението на правителството да подпомогне финансово гръцките банки, които в рамките на плана за помощ от 2008 г. получиха от държавата 5 млрд. евро в замяна на акции, както и над 120 млрд. евро държавни гаранции.
Освен това е планирано гръцките банки да получат допълнителни 40 млрд. евро от спасителния пакет от еврозоната, за който официална Атина вече няколко седмици води преговори.
Междувременно гръцкият премиер Лукас Пападимос обяви, че
споразумението за преструктуриране на дълга на Гърция и за мерките, необходими за отпускането на нова международна помощ на страната, се намира "във финалната си фаза"
Гърция води от три седмици интензивни преговори с частните кредитори за отписване на част от гръцкия дълг с цел държавният дълг на страната да бъде намален до 120% от БВП на фона на сегашните над 160%.
Трудността идва от факта, че постигането на това споразумение е обвързано с друго споразумение, което Гърция се очаква да сключи с тройката кредитори от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд за условията на отпускане на нов международен заем за страната в размер на 130 млрд. долара.
Нови трудности са се появили в преговорите между гръцкото правителство и частните кредитори по споразумението за отписване на част от гръцкия дълг, съобщава ИТАР-ТАСС, като се позовава на източници от деловите среди.
Според агенцията тези трудности са поставили под въпрос срещата на Еврогрупата в понеделник.
Няма да има среща на финансовите министри на еврозоната в понеделник в Брюксел за обсъждане на положението на Гърция, съобщи днес информиран източник, цитиран от АФП.
Представител на Европейската комисия е съобщил пред ИТАР-ТАСС, че датата на заседанието на Еврогрупата ще бъде обявена тогава, когато бъде съгласувана програмата за подпомагане на Гърция.
Според неофициални информации, цитирани от руската агенция, частните инвеститори са недоволни от това, че загубите им по гръцки облигации могат да достигнат 70%, а дори и повече.
В същото време Европейската централна банка, която притежава много гръцки държавни облигации, се отказва да понесе загуби по гръцките облигации дори и от едно евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!