Докато консултациите за спасяване на гръцката икономика продължават, лихвите по дълговете на Гърция продължават да скачат, а страховете на инвеститорите от банкрут растат все повече.
Сривът на европейските пазари след последното понижение на кредитния рейтинг на Гърция засилва опасенията за "спиралата на смъртта", както финансистът Джордж Сорос определи ситуацията в южната ни съседка.
Механизмът за спасяване на гръцката икономика ще се задейства до няколко дни, но се очакват шокиращи мерки, съобщи днес кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева.
Очаква се увеличаване на ДДС с още два пункта, ново намаление на заплатите в държавния сектор и премахване на допълнителните възнаграждения.
Оздравителните мерки включват също административни реформи и закриване на държавни фирми, което според синдикатите ще остави на улицата над половин милион безработни.
Премиерът Георгиос Папандреу е готов да приеме тежките условия по отпускане на заема, въпреки високата политическа цена, която ще плати правителството, коментират днес гръцките медии.
Синдикатите продължават протестите в страната срещу "антисоциалната" икономическа политика и недоволството на гърците расте ежедневно. Днес стачкуват учителите. Нови масови протести се очакват през май.
"Средствата, които Гърция ще получи, представляват нови кредити, за които ще гарантира германското правителство. Тези пари ще се връщат и аз се надявам, че това няма да струва нищо на германските данъкоплатци", заяви финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле. Немският министър на икономиката Райнер Брюдерле смята, че
на Гърция ще са необходими нови 135 млрд. евро кредити през следващите 3 години
Според германски депутати Германия ще трябва да гарантира заеми в размер на 25 млрд. евро за Атина.
Председателят на Бундесбанк Аксел Вебер, който е и в управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), призова за бързо одобрение на пакета за помощ на Гърция, преди дълговата й криза да се разпространи в Европейската икономика.
По неговите думи няма приемлива алтернатива на помощта за Гърция и забавянето само ще влоши нещата.
По-рано представител на германския парламент изрази увереност, че Бундестага бързо ще одобри помощта въпреки дълбоките резерви, които Германия има по въпроса. Вебер вече предупреди, че кризата с гръцкия дълг ще има огромни последици за финансовите пазари и за други държави.
Той отново отхвърли призивите за изключване на Гърция от еврозоната, като заяви, че няма законова база за това, както и че такъв ход би предизвикал сериозни икономически и финансови сътресения. В сегашната ситуация
влиянието на евентуален гръцки фалит би било невъобразимо.
Финансова помощ при строги условия е най-доброто решение за всички страни в момента, смята Вебер.
След като няколко седмици се съпротивлява на европейския натиск за помощ за Гърция, канцлерът на Германия Ангела Меркел подкрепи сделката, с която европейските лидери се надяват да спасят дълговата криза от разпространение в други страни от еврозоната като Португалия и Испания.
Рейтинговата агенция "Стандард енд пуърс" вчера понижи кредитния рейтинг на Испания, само ден след като намали този на Португалия и обяви дълга на Гърция за "джънк" (боклук).
Движението удари сериозно единната валута и фондовите борси в Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!