Гърция ще се нуждае от допълнителни 13-15 милиарда евро, за да финансира двугодишно удължаване на спасителния план, което да й позволи да постигне бюджетните си цели.
Това заяви гръцкият финансов министър Янис Стурнарас, цитиран от електронното издание на вестник "Катимерини".
По думите му обаче правителството е уверен, че ще запълни тази "дупка", без да натоварва европейските данъкоплатци.
Той потвърди отново, че финансовият недостиг на страната, за да изпълни целите си за 2013 и 2014 г., продължава да бъде 13,5 милиарда евро.
Атина обсъжда фискални мерки на такава стойност с Европейския съюз и Международния валутен фонд, отбелязва изданието.
Изчисляваме финансовата "дупка", която би се създала, ако получим двугодишното удължаване, на 13-15 милиарда евро, заяви Стурнарас за Ройтерс.
Гръцки представители са заявявали преди, че подобен дефицит може да бъде покрит чрез застраховката на краткосрочния дълг, чрез по-ниски лихви или чрез ролоувър на дълга, притежаван от Европейската централна банка.
Новото гърцко правителство начело с консерваторите получи хладен публичен отговор от северноевропейските страни на искането за повече време за прилагане на мерките за икономии, за да има време икономиката да се възстанови.
Атина обаче спечели подкрепата на френското правителство по този въпрос.
Според редица представители подобно удължаване е неизбежно, отбелязва Ройтерс.
Парализирана от повторните избори и отлагането на реформите, Гърция изостава в постигането на целите в рамките на спасителната програма и вероятно ще поиска второ преструктуриране на дълга, заявиха европейски представители през юли.
Според някои представители страната може би ще се нуждае от допълнителни 20-40 милиарда евро, за да се върне в релсите - суми, които бяха споменати и от германско списание през последните дни, позоваващо се на предварителни данни от текущата ревизия на кредиторите.
Европейски представител призна днес, че Гърция изостава с изпълнението на програмата, но каза, че размерът на "дупката" все още не е определен.
"Някои казват 14 милиарда, други - 20 милиарда, трети - 30 милиарда", заяви цитираният представител.
"Фактът е, че няма да знаем точните цифри докато не бъде завършен докладът на тройката. Дотогава всичко са спекулации".
Очаква се предстоящият доклад на ЕС и МВФ да определи дали страната ще получи следващия транш от помощта, за да избегне банкрут, както и дали заслужава допълнително време, за да постигне целите си.
Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!