Гърция започна днес приватизацията на печелившата компания за спортни залагания ОПАП, като обяви международен търг за продажба на 33% от капитала на компанията, които са собственост на държавата.
Атина притежава 34% от една от най-големите компании за спортни залагания в Европа, посочва Ройтерс.
Продажбата на ОПАП е сред плановете на Гърция за приватизация, които предвиждат приходи в размер на 19 милиарда евро до 2015 г., което е ключово условие от споразумението за втория пакет кредитна помощ на Европейския съюз и МВФ на стойност 130 милиарда евро.
Гърция получава много критики от Европейския съюз (ЕС) и Международния валутен фонд (МВФ) за бавното движение на приватизацията, която бе сред условията на кредиторите.
Фактът, че ОПАП се продава напълно от Гърция показва волята на правителството за приватизация, заяви Димитрис Мардас, професор по икономика от Солунския университет "Аристотел".
Гръцката агенция за приватизация определи 19 октомври като краен срок за подаване на заявки за участие в търга и добави, че търгът ще се състои от две фази.
Цялата приватизация на ОПАП ще бъде извършена прозрачно, бързо и ефективно, заяви изпълнителният директор на гръцката агенция по приватизация Янис Емирис.
Високопоставен правителствен представител посочи пред Ройтерс по-рано този месец, че Атина има за цел да намери купувач за ОПАП до януари, а четири гръцки и чуждестранни компании проявяват интерес. Турският конгломерат "Доган Холдинг" обяви в понеделник, че обмисля дали да участва в търга за ОПАП.
Същевременно
трите партии от управляващата коалиция в Гърция са постигнали споразумение по основните точки от пакета с нови мерки за икономии,
изисквани от международните кредитори ЕС и МВФ, посочи гръцкият министър на финансите Янис Стурнарас.
Ние се споразумяхме по основните линии на мерките за бюджетни икономии на стойност над 11,5 милиарда евро за 2013 и 2014 г., каза Стурнарас след среща на лидерите на трите партии от правителствената коалиция - Нова демокрация, ПАСОК и Демократичната левица.
Постигнахме базисно споразумение по фундаменталните въпроси, заяви Фотис Кувелис, лидер на Демократичната левица, цитиран от ДПА.
"Все още има някои нерешени въпроси. Ще поискаме четиригодишно удължаване на гръцката програма за фискална регулация".
Последният предложен пакет от мерки за икономии е в размер на 11,5 милиарда евро, които трябва да бъдат постигнати чрез орязване на заплати и пенсии, включително увеличаване на пенсионната възраст от 65 на 67 години, съкращаване на около 15 000 държавни служители, както и други 2 милиарда евро от данъчни мерки.
Финансовият министър Янис Стурнарас, който присъстваше на срещата между тримата лидери, описа споразумението като "основа за силни преговори" с международните кредитори на Гърция - Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, известни като "Тройката".
Стурнарас уточни, че предложените мерки първо трябва да бъдат одобрени от делегацията на Тройката, която се очаква да се върне в Атина през уикенда, преди те да бъдат представени в парламента.
Правителството се надява мерките да бъдат одобрени от Тройката преди срещата на 8 октомври на финансовите министри на еврозоната, на която трябва да се реши дали да бъде отпуснат на Гърция следващият транш от международната помощ в размер на 31,5 милиарда евро.
Без него Гърция ще бъде принудена да обяви дефолт, отбелязва агенцията. Същевременно стотици хора с увреждания демонстрират днес пред парламента срещу предложените орязвания на социални помощи.
Гръцката полиция използва вчера сълзотворен газ срещу младежи с качулки, които хвърляха камъни и запалителни бомби, докато близо 70 000 хиляди участваха в шествие към парламента в знак на протест срещу мерките за икономии.
Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!