Гърция се е отказала да подложи втората спасителна програма на ЕС на референдум, който застрашаваше членството на страната в еврозоната, както и да потопи съюза в криза.
Министърът на финансите Евангелос Венизелос е поел този ангажимент в телефонни разговори с председателя на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, европейския комисар за икономическите и валутните въпроси Оли Рен и германския финансов министър Волфганг Шойбле, се посочва в съобщението.
Този ход може да осигури на гръцкото правителство минаването на критичен вот на доверие, по който депутатите в Атина предстои да гласуват в полунощ.
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу вбеси цяла Европа и кредиторите на страната си с предложението да бъде подложен на референдум спасителния план.
След като изгуби крехкото си мнозинство в парламента, както и подкрепата на няколко от министрите си, Папандреу е решил да се откаже от референдума.
Управляващата партия ПАСОК досега имаше минимално мнозинство в парламента - 152 гласа от 300 депутати.
Вчера обаче двама народни представители заявиха, че няма да подкрепят плана на Папандреу за референдум. Срещу референдума се обявиха и няколко министри, сред които и вицепремиера Венизелос.
С изострянето на политическата криза в Гърция Папанреу промени позицията си, което може би ще му върне крехкото мнозинство в парламента и вота на доверие довечера ще мине, смятат някои експерти.
Междувременно виден гръцки депутат от редиците на управляващите социалисти подкрепи днес идеята за
преходно правителство, което да отведе Гърция на предсрочни избори.
В интервю за радио НЕТ Христос Протопапас заяви, че ако правителството спечели вота на доверие тази вечер, след това може да започне разговори с основната опозиционна консервативна партия за формиране на служебно правителство.
То ще трябва да ръководи държавата през следващите няколко ключови месеца, по време на които Гърция трябва да одобри спасителния пакет и да уточни детайлите около отписването на дълга.
По думите на Протопапас изборите биха могли да бъдат произведени през февруари или март следващата година.
"Имаме нужда от три или четири месеца да осмислим ситуацията,
да възстановим спокойствието в страната, да се освободим от тези 100 милиарда евро дълг и да изградим международно доверие.
След това можем да се хванем отново за гушите за един месец на избори - в този момент всички ще могат да ни изчакат", заяви Протопапас.
Възможността за предсрочни избори се обсъжда както от социалистите, така и от консерваторите в опозиция, но двата лагера се различават силно по отношение на датата.
Консерваторите от опозиционната Нова демокрация не искат да чакат
Вчера лидерът им Андонис Самарас настоя, че Папандреу трябва да се оттегли сега и предсрочните избори да бъдат произведени в рамките на шест седмици, ако е възможно, припомня агенцията.
Според Протопапас обаче едни предсрочни избори в този момент ще доведат Гърция до банкрут.
"Предизборният процес отнема около 40 дни и скоро ще бъдем неспособни да изплащаме заплати и пенсии и никой няма да може да преговаря с нас по спасителното споразумение", заяви депутатът.
Гръцките депутати се подготвят за съдбовен вот на доверие в гръцкото социалистическо правителство тази вечер в последното действие на политическаа драма, която ужаси европейските партньори на зависимата от заеми страна и световните пазари.
Наблюдатели смятат, че въпреки политическите трусове, вотът ще мине и кабинетът ще получи необходимото мнозинство от 151 гласа, но според други не е изключено правителството да не успее довечера, тъй като мнозинството на управляващата партия виси на косъм, а двама депутати от ПАСОК заявиха, че няма да подкрепят кабинета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!