Гърция няма да може да обслужва задължения на държавата от началото на юни.
Това предупреждава премиерът Лукас Пападимос в писмо до президента на страната Каролос Папуляс, представено от него вчера на политическите лидери, съобщи гръцкото радио Скай.
В писмото се посочва, че няма непосредствена опасност за плащането на заплати и пенсии през май, но се отправя призив незабавно да бъде възстановена политическата стабилност.
Акцент в писмото се поставял и на изтънелите финанси на държавата и на възможностите за плащане или неплащане на облигации с изтичащи сега падежи. Междувременно
еврозоната предупреди Гърция, че няма да продължи финансирането на страната преди да бъде съставено правителство, с което да може да преговаря.
"Няма време", казал президентът Папуляс на своите събеседници, политическите лидери, с които се е съвещавал през уикенда за сформирането на коалиционно правителство.
Той раздал копия от писмото на премиера Пападимос, което съдържало всички данни за състоянието на гръцките банки и финансите на държавата.
Ситуацията в Гърция ще бъде основна тема на днешната среща на министрите на финансите от еврозоната в Брюксел.
Очаква се Еврогрупата да отправи строго послание, че Гърция не може да разчита на нови пари, докато не състави правителство, гарантиращо изпълнението на програмата за оздравяване на държавния бюджет.
"Докато в Атина не бъде съставено пълноценно правителство, което да потвърди изпълнението на международните финансови ангажименти, Гърция няма да получи нито един евроцент", посочи вчера в Брюксел високопоставен европейски дипломат.
Безрезултатните преговори между водещите политически партии в Гърция продължават от 6 май, когато на парламентарните избори значително се засилиха позициите на левите партии, настояващи за преразглеждане на антикризисните споразумения с Еврогрупата и Международния валутен фонд (МВФ).
Ако в близките дни не бъде съставено правителство, в Гърция ще трябва да се състоят извънредни парламентарни избори, на които според експерти левите сили вече няма да имат само предимство, а абсолютно мнозинство.
В резултат на това
може да се стигне до окончателен отказ на Атина от изпълнението на стабилизационните й ангажименти,
както гласят популистките обещания на лидерите на левите партии.
На 9 май Европейският фонд за финансова стабилност (ЕФФС) реши да бъдат преведени на Гърция 4,2 млрд. евро като част от европейската антикризисна програма.
Това е минималната сума, необходима на Атина, за да продължи да обслужва външния си дълг и да предотврати неплатежоспособност до юни.
Общият обем на транша е 5,2 млрд. евро, но страните от еврозоната решиха да отложат отпускането на 1 милиард.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!