Гърция ще преговаря за нови заеми с Международния валутен фонд (МВФ) в рамките на втория план за подпомагане, предложен от еврозоната на Атина в края на октомври.
Това съобщи министърът на финансите Евангелос Венизелос.
Според гръцката агенция АНА-МПА Гърция е внесла искане за допълнително финансиране от фонда.
Искането било в рамките на една нова програма за икономическа политика и е внесено от председателя на съвета на икономическите експерти Йоргос Заниас, от ръководителя на организацията за управление на държавния дълг Петрос Христодулу и от представителя на Гърция в МВФ Танос Кацамбас, съобщи агенцията.
От МВФ е било изразено мнение, че допълнителна финансова помощ може да бъде предоставена при благополучен край на преговорите по дълга и по сключването на договор за предвидения втори заем за Гърция. По-рано днес високопоставен представител на рейтинговата агенция "Фич" прогнозира, че
платежоспособността на Гърция ще бъде определена със статут "временен фалит",
дори ако се стигне до размяна на облигации. Пол Роукинс е отбелязал, че това ще стане независимо от загубите, които ще претърпят инвеститорите.
"Що се отнася до държавния сектор, то там оценката ще е ограничен фалит", е посочил анализаторът. Рейтингът на "Фич" за Гърция е CCC (лат. букви) , което е една степен преди фалита.
Атина преговаря с частните кредитори за отписване на част от гръцкия дълг. Разговорите бяха прекъснати на 13 януари, но вчера отново бяха подновени.
Прогнозите са, че споразумение може да има до края на тази седмица. Приключването на сделката е условие Гърция да получи втори спасителен заем в размер на 130 млрд. евро.
Много анализатори обаче прогнозират, че
Гърция ще бъде принудена да излезе от еврозоната "до края на тази година",
дори ако успее да договори с частните кредитори споразумение за отписване на част от дълга през следващите няколко дни.
Икономистът Бен Мей от базираната в Лондон компания "Кепитъл Икономикс" заяви, че се дискутира отписване на 68% от гръцкия дълг, което е повече от първоначално обсъжданите 50%.
Това ще осигури възможност на Европейския съюз да се съгласи за отпускането на втория спасителен пакет, който ще покрие "финансовите нужди на Гърция през следващите няколко години", смята икономистът.
Средствата обаче ще бъдат предоставяни при различни срокове.
"Очакваме Гърция да заключи, че условията към спасителния пакет са прекалено тежки и че най-добрият й вариант е може би да приключи всеки спасителен пакет, да постигне друго споразумение за преструктуриране на дълга и да се откаже от общата валута.
Наистина смятаме, че Гърция може да излезе от еврозоната към края на тази година", посочи Мей.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!