Наличните пари в хазната на затъналата в дългове Гърция ще й стигнат само до октомври, призна зам.-финансовият министър Филипос Сахинидис.
Той подчерта спешната нужда от отпускането на следващия транш от международното финансиране, предаде ДПА.
"Опитваме се да гарантираме, че държавата ще може да продължи да плаща заплати без проблеми до октомври", заяви Сахинидис за телевизионния канал "Мега" в отговор на въпрос за възможностите на правителството да плаща заплатите на държавните служители и пенсиите.
Очаква се инспекторите на Европейския съюз и Международния валутен фонд да се върнат в Атина тази седмица, за
да решат дали да отпуснат
на страната следващия транш в размер на 8 млрд. евро. Те прекратиха посещението си на 2 септември след разногласия с гръцките власти за размера на бюджетния дефицит и причините за това.
Според официалното съобщение делегацията си замина, за да даде още време на гръцките власти за "техническа работа", отбелязва ДПА.
Вчера гръцкото правителство обяви нов данък върху недвижимите имоти в опит да спази трудните цели за дефицита, договорени с международните кредитори и да си осигури следващия транш от заема.
Правителството заяви, че за да се гарантира събираемостта на данъка, той ще бъде събиран чрез сметките за ток. Но часове след обявяването на новия данък служители на Държавната електрическа корпорация (ДЕИ) заплашиха да блокират таксата, като заявиха, че е несправедлива към потребителите.
"Профсъюзът на служителите на ДЕИ заявява ясно, че няма да позволи компанията да бъде използвана като механизъм за събиране на данък", съобщи профсъюзът.
Междувременно Европейската комисия (ЕК) съобщи, че
бюджетният дефицит на Гърция за 2011 г. ще достигне 9,5%
от брутния вътрешен продукт (БВП), което е значително повече от предвидените 7,6%, предаде АП.
Гърция смята, че стойностите на бюджетния дефицит трябва да бъдат преразгледани, тъй като рецесията през тази година е много по-сериозна от очакваното.
Германският канцлер Ангела Меркел предупреди, че поредният транш от финансовата помощ за Гърция
няма да бъде изплатен, докато Атина не изпълни своите задължения
по икономия на бюджетни средства.
Германският министър на икономиката Филип Рьослер пък заяви в интервю за вестник "Велт", че
не изключва "организиран" фалит на Гърция
с цел да бъде спасено еврото.
"За да се стабилизира еврото не трябва да имаме вече никакви забрани в краткосрочен план да мислим за различни опции. Сред тях - в случай на спешна нужда - е и организираното изпадане в неплатежоспособност на Гърция, ако разполагаме с необходимите инструменти", заяви министърът.
Рьослер , който е и вицеканцлер на Германия, е първият член на федералното правителство, който повдига въпроса за евентуален фалит, отбелязва изданието.
Според него усилията за строги икономии са все още недостатъчни в някои страни, сред които и Гърция.
Като последно средство, един организиран фалит на една държава трябва да бъде възможен, за да позволи "възстановяването на способността за функциониране на съответната държава", ако е необходимо чрез временно ограничаване на суверенните й права, казва още Рьослер.
Европа има нужда от "един код за стабилност, който страните членки да прилагат според собствените си национални правила и собствените си икономически и финансови политики", отбелязва германският министър на икономиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!