Оцеляването на гръцкото правителство е под въпрос, след като две депутатки от гръцката управляваща партия ПАСОК обявиха, че няма да гласуват утре доверие на кабинета на Георгиос Папандреу.
Двете депутатки от ПАСОК протестират срещу решението на Папандреу за организиране на референдум за втория пакет европейска финансова помощ за Гърция.
По този начин управлението губи мнозинството си в парламента и ще разполага със 150 от общо 300 гласа.
Гръцкият премиер свика на кризисно съвещание министрите от кабинета
и парламентарната група на управляващата партия ПАСОК, след като тя загуби мнозинство в законодателния орган.
Правителството все още теоретично може да спечели вота на доверие в зависимост от броя на депутатите, които ще вземат учасите в гласуването, но оцеляването му отсега нататък изглежда малко вероятно.
Решението за референдума се оспорва и от няколко министри,
сред които вицепремиера и министър на финансите Евангелос Венизелос. Днес и министърът на регионалното развитието Михалис Хрисохоидис поиска европейският план за Гърция и еврото да бъде бързо ратифициран от парламента.
Така той също се противопостави на плана на Папандреу.
Референдумът в Гърция за новия европейски спасителен пакет за страната на обща стойност 130 милиарда евро може да се състои на 4 декември, заяви късно снощи премиерът Георгиос Папандреу. Междувременно стана ясно, че
Гърция няма да получи поредния, шести транш от първия спасителен пакет за страната,
обявен миналата година, докато не се произнесе за еврото. Гърция има достатъчно средства, за да изкара до средата на декември, заяви правителствен източник пред Ройтерс.
Гърция този месец трябва да получи транш от 8 млрд. евро, който е жизненоважен, но излезлите от търпение европейски лидери предупредиха страната, че тя няма да получи помощ, докато не гласува за изпълнение на анжгажиментите си към еврозоната.
Президентът на Еврогрупата
Жан-Клод Юнкер не изключва излизане на Гърция от еврозоната
Държава с висок дълг, застанала на прага на референдум за определяне готовността на Атина да получава по-нататъшна помощ от ЕС, не трябва на всяка цена да остава член на еврозоната, изтъкна Юнкер, който е премиер на Люксембург.
Той допълни, че Гърция трябва да изпълни всички задачи, които са й възложени.
Ако гърците чрез референдум поискат да излязат от еврозоната, те трябва сами да намерят пътя за изход от европейското пространство, посочи Юнкер.
Според действащото законодателство на ЕС страна член на Евросъюза може да се откаже от еврото само ако напусне изцяло ЕС.
Жан-Клод Юнкер даде да се разбере, че би било грешка ако гърците поискат да се оттеглят от 17-членната еврозона, но че
"не могат да бъдат накарани насила гърците да бъдат доволни".
"Абсолютно сме готови за ситуацията, която описах, но която не бих искал да се осъществява" допълни той.
Еврозоната и Европа могат да живеят и без Гърция и са в състояние да превъзмогнат евентуалното й излизане от валутния съюз, заяви френският министър по европейските въпроси Жан Леонети.
Пред радио Ер Те Ел Леонети допълни, че еврото и Европа могат да надживеят излизане на Гърция, тъй като тя представлява 2% от БВП на еврозоната и 4% от дълга й. "Можем да им помагаме, да ги спасим, но не можем да ги спасим, ако те не го искат", продължи френският министър.
"Не може да не се пие лекарство, което е горчиво, защото болният е много болен", изтъкна той. Германският седмичник
"Билд" предлага референдум в Германия за изваждане на Гърция от еврозоната.
"Отнемете еврото на гърците", гласи заглавие в днешното издание на таблоида.
"Стига вече! Гарантираме стотици милиарди евро, за да спасим фалиралите гърци, а сега те искат първо да решат на референдум дали ще правят икономии", възмущава се "Билд".
"Госпожо канцлер, ние също искаме референдум. И ние искаме да решим дали да продължаваме да помагаме на гърците с милиарди" евро, пише изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!