Гръцките политически лидери са постигнали споразумение по новия план за строги ограничения, за който настояха държавните кредитори на Атина, за да може тя да получи пак помощ.
За това съобщи президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги.
От канцеларията на премиера Лукас Пападимос също бе разпространено съобщение, в което се потвърждава, че е постигнато споразумение с останалите партийни лидери.
Вследствие на това налице е общо споразумение по текста на новата програма с оглед на тазвечершното заседание на Еврогрупата.
Както е известно, програмата се съпровожда от нов кредитен договор.
Въз основа на него Гърция ще бъде финансирана със 130 млрд. евро, се казва в съобщението, огласено от канцеларията на гръцкия премиер.
Говорителка от канцеларията заяви, че
споразумението дава алтернативи
на намаляването на пенсиите, което бе отхвърлено снощи по време на маратонната среща на политическите лидери. Говорителката не разкри обаче какви са алтернативните предложения, отбелязва АП.
ИТАР-ТАСС информира, че лидерите на партиите от правителството са постигнали споразумение за съкращаване на държавните разходи с 300 млн. евро, които не достигаха за одобряване на всички условия в кредитното споразумение с ЕС и МВФ.
Гърция е постигнала споразумения с тройката за втория заем и с частните кредитори за отписване на част от нейния дълг,
обяви по-късно вицепремиерът и финансов министър Евангелос Венизелос, пристигайки за участие в заседанието на Еврогрупата в Брюксел, предаде агенция АНА-МПА.
След дълги и тежки преговори стигнахме до споразумение с тройката за една нова, мощна и надеждна програма, постигнахме също и споразумение с частните кредитори по основните параметри, свързани със схемата за отписване на част от гръцкия дълг, сега е нужно политическо одобрение на последните стъпки от Еврогрупата, заяви Венизелос.
Правителството и парламентът в Гърция
все още трябва "да убедят" европейските си партньори в ангажимента си
да изпълнят обещанията за реформа, за да се надяват да получат нова помощ, която е ключова за бъдеще на страната, заяви обаче Европейската комисия, цитирана от АФП.
Еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен потвърди, че е постигнато принципно споразумение днес "на равнище експерти" между Атина и нейните държавни кредитори от така наречената тройка (Международния валутен фонд, Европейската централна банка и ЕС). Само че сега "гръцкото правителство и парламентът на страната трябва да убедят европейските си партньори, че са поели силни ангажименти и ще направят конкретни действия".
Международният валутен фонд (МВФ) и гръцките власти продължават да преговарят по детайлите в новия спасителен пакет след споразумението между политическите партии в страната, съобщи по-рано днес говорителят на фонда Джери Райс.
"Важна първоначална стъпка бе да получим споразумението между коалиционните лидери в Атина, а следваща стъпка е на тази основа да продължим дискусиите", каза говорителят на редовна пресконференция.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле предупреди, че финансовите министри от еврозоната (Еврогрупата)
няма да бъдат в състояние да вземат решение
на срещата си тази вечер по нова помощ за Гърция.
Председателят на Еврогрупата - люксембургският премиер - Жан-Клод Юнкер също предупреди, че не е възможно още тази вечер да бъде постигнато споразумение по нова финансова помощ, която е от решаващо значение за Гърция, заради редица "точки, които трябва да бъдат изяснени", отбеляза Юнкер, цитиран от АФП.
Междувременно гръцкият зам.-министър на труда Янис Куцукос връчи оставката си на премиера Лукас Пападимос, защото не можел да приложи мерките за икономии.
Всички разбираме, че преговорите за намаляване на дълга и за новия заем са се водили при крайно неблагоприятни условия за Гърция, за жалост, договорените мерки не са просто жестоки, те са крайно болезнени за работещите, се казва в съобщение, огласено от канцеларията на зам.-министъра.
От утре пък страната ще бъде парализирана от 48-часова стачка, обявена от двете най-големи синдикални централи, обединяващи работещите в частния и държавния сектор - ГСЕЕ и АДЕДИ. Стачката също е в знак на протест срещу новите мерки за икономии, които се определят от тях като шокови.
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги заяви днес, че
"няма план Бе" за Гърция
и изрази увереност, че ще бъде намерено решение за дълговата криза в страната.
"Уверен съм, че всички парчета от пъзела ще се подредят" в случая с Гърция, каза на пресконференция във Франкфурт Драги.
Той обаче не пожела да говори за плановете на ЕЦБ във връзка с държаните от нея гръцки облигации, оценявани на 40 млрд. евро (53 млрд. долара), или пък за това дали ще приеме отписване на дълг.
Според неназован централен банкер, цитиран днес от АФП, сумата достига 45 млрд. евро.
ЕЦБ още не е решила как ще използва доходността от придобитите гръцки облигации, посочи Драги.
"Най-важното нещо за Гърция е това споразумение", отбеляза централният банкер, имайки предвид забавената сделка по дълга и бюджета, постигната по-рано днес в Атина.
Президентът на ЕЦБ е разтревожен от опасността от затягане на кредитирането в 17-те страни от еврозоната, но подчерта, че франкфуртската институция не обмисля в близко бъдеще да промени водещата си лихва.
Още финансови новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!