Шефът на гръцката инвестиционна група "Марфин Инвестмънт"Андреас Вгенопулос е поискал да бъде отворено банковото досие на Слободан Милошевич, съобщават вестниците в Никозия.
Искането на банкера е изложено в негово писмо до председателя на комисията, разследваща злоупотребите в банковата система на Кипър.
Според Вгенопулос банковото досие на Милошевич не е пипано от години.
Въпросният банкер смята, че отварянето на досието на покойния сръбски лидер ще покаже начина, по който е функционирала политическата и финансова система в Кипър, имаща според него голяма вина за сегашната криза на острова, и че
"казусът Милошевич" е показателен за това
Мисля, че като комисия имате всички прерогативи, за да отворите това банково досие, за да се види кои са били титулярите на сметките, как са дошли тези пари на Милошевич в Кипър, колко са, къде са отивали, законно ли са притежавани и през кого са минавали (банкери, политици и др.), се казва в писмото на Вгенопулос.
В него банкерът заявява готовност да съдейства на разследващите власти в Кипър, за да бъдат разкрити авоарите на острова на бившия югославски и сръбски президент.
Според различни публикации, по време на своето управление от 1989 г. до 2000 г. Милошевич е успял да захрани банковите си сметки на няколко места по света със
суми между 100 млн. и 1 млрд. евро
Твърди се, че куфари с пари на Милошевич са стигали и до Кипър.
Междувременно Управителният съвет на Европейския стабилизационен механизъм взе решение за отпускане на финансова помощ на Кипър.
В съответствие с решението на Еврогрупата от 25 март европейските партньори ще предоставят на Кипър 9 млрд. евро, а МВФ -1 млрд. евро, се казва в съобщение на ЕСМ, цитирано от кипърски медии.
Председателят на ЕСМ Клаус Реглинг подчерта, че отпускането на помощта е първата пълномащабна програма за макроикономическа стабилизация, която се финансира от европейския стабилизационен фонд.
Досега ЕСМ е отпуснал 41 млрд. евро за реформа на финансовия сектор на Испания.
Първият транш от помощта се очаква в Кипър в средата на май. Тези средства ще покрият бюджетните нужди на страната и ще й помогнат да погаси средносрочните и дългосрочните си дългове.
Средствата ще бъдат използвани и за рекапитализация на кредитните дружества на страната, с изключение на "Банката на Кипър" (Bank of Cyprus), която според условията на споразумението за предоставяне на помощта, трябва да попълни капиталите си чрез облагане на негарантираните влогове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!