П равителството обмисля отпадане на еднократната помощ от 320 лева при бедствие и създаване на нов вид подпомагане за хората, които нямат пари да застраховат своите жилища срещу бедствие.
Повече подробности за идеята разкри министърът на финансите Владислав Горанов, който взе участие в кръгла маса на тема "Ролята на държавата и бизнеса в защита на личното имущество при природни бедствия", предаде БГНЕС.
Горанов обясни, че споделя мнението на застрахователния бранш, че застраховането трябва да е доброволно, но се мисли за подпомагане на категория от лица, които със собствени сили не могат да защитят собствеността си.
По време на дискусията Горанов обяви, че в концепцията на кабинета за създаването на този нов механизъм ще бъдат включени някои ограничения, като например да са спазени всички изисквания на Закона за устройство на територията. Пред журналистите Горанов обясни, че "трябва един път завинаги в тази държава да разберем, че от неспазване на правила не може да се черпят права"
Онези, които могат да си позволяват застраховане, но не са го направили, няма да бъдат подпомагани от държавата,
обясни министърът. В момента законът е небалансиран от гледна точка ролята на държавата - трябва тя да заеме мястото си там, където солидарността го изисква, коментира още Горанов.
Относно механизмите, по които ще се определя кои лица могат и кои не могат да си позволят да се застраховат, Горанов посочи, че "има достатъчно надеждни механизми в социалното подпомагане разработени в годините".
"Нямам директен отговор къде трябва да свърши и къде трябва да започне подпомагането, но примери има по отношение на енергийно подпомагане и различни други модели, които биха могли да бъдат използвани", обясни той. Със сигурност, по думите му, трябва да има "имуществен тест", а не всеки, който е пропуснал да се застрахова, да може да бъде обезщетяван.
"В следващите 2-3 седмици на бял свят може да излезе проект на нормативен акт, който да мине легалните обсъждания", обясни Горанов, запитан за това докъде е стигнала подготовката на новия регламент. Според него промените могат да влязат в сила още това лято.
Министърът припомни, че от 2010 година държавата въведе косвено облагане на потреблението на застрахователна услуга с двупроцентен данък върху застрахователните премии. Той и в момента участва в консолидирания бюджет и е част от сметките, но средствата биха могли да бъдат използвани като източник за подпомагане на лицата, които не могат със собствени сили да управляват процеса на застраховане на имуществото си, отбеляза Горанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!