П равителството ще предложи нов вариант за актуализация на бюджета. Внесеният от служебния кабинет проект ще бъде оттеглен.
Проектозаконът за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България и мотивите към него са публикуван на страницата на Министерството на финансите.
Министърът на финансите Владислав Горанов кани утре представители на социалните партньори, за да обсъдят новия вариант за актуализация.
В мотивите, с които се оттегля внесената актуализация се подчертава, че надграждането ще е в две посоки -
фискална консолидация и допълнителни законови промени в контекста на отнетия лиценз на КТБ.
С новия законопроект ще се направи усилие да се свие прогнозирания дефицит. Прогнозите за неизпълнение на приходите по държавния бюджет се очертават в размер на 1 милиард 61 милиона 800 хил. лв., което е 1,3% от прогнозирания брутен вътрешен продукт.
Признава се съществуването на натиск при разходите в някои бюджетни системи, което изисква и осигуряването на допълнителен ресурс, за да не се позволи възникването на нови просрочени задължения в края на годината. Най-сериозен се посочва проблемът с недостига в МВР.
Анализът сочи, че не съществува възможност за оптимизиране и ограничаване на разходите на това министерство, с което да се посрещне очертаващия се недостиг. Необходимият допълнителен ресурс за издръжка на системата за тази година е 125 700 млн. лв., от които 110 млн. лв. за разходи за персонал.
Недостигът при финансирането на социални плащания по бюджета на социалното министерство е 50 млн. лв., от които 36 милиона ллн. за помощи за домакинствата, програми за заетост, гарантиране и изплащане на социални помощи в системата на социалното подпомагане. За здравното министерство трябват 24 млн. лв., за регионалното над 16 млн. лв., също толкова и в земеделското ведомство.
Според новото правителство необходимият допълнителен ресурс за финансиране на недостиг в бюджетните системи, с най-големи проблеми, е намален с над 50 млн. лв. спрямо плановете на служебния кабинет.
Дефицит за 2014 г. в размер на 3,7 процента от прогнозния БВП и осигуряване на допълнително дългово финансиране в размер на до 4,5 млрд. лв. в рамките на годината, предвижда проектозаконът.
"Правителството взе решение да оттегли изготвения и внесен в Народното събрание от служебното правителство законопроект за актуализация на бюджета в израз на усилията за постигане на допълнителни консолидиращи мерки в разходите по държавния бюджет за 2014 година", се посочва в мотивите към новия законопроект за актуализация.
Правителството очаква допълнителни икономии в разходите в размер на около 120 млн. лв. (0,2 процента от прогнозния БВП) за сметка на спестяване в разходите по бюджетите на министерствата и ведомствата след предприемане на мерки за приоритизиране и оптимизиране на разходите им.
Новият законопроект предлага и допълнителни законодателни промени в контекста на отнетия лиценз на Корпоративна търговска банка.
Предложени са промени в Закона за гарантиране на влоговете в с цел ограничаване на случаите на заобикаляне на закона и предотвратяване на възможността за намаляване на масата на несъстоятелността. Ето защо се предвижда гаранцията на влоговете да не се прилага спрямо лица, придобили права по влог в резултат на извършени разпоредителни действия с влога в срока на действие на ограничителната мярка на специален надзор.
Предлага се да се промени моментът, към който се прави оценка дали един влог е с привилегировани лихвени условия или не, като оценката ще се извършва към момента на сключване на договора за влог. Изплащането на гарантираните влогове пък ще става чрез повече от една банка-платец.
Предстои законопроектът утре да бъде разгледан на заседание на Министерски съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!