З аконодателните промени, които ще позволят въвеждане на временен синдик в КТБ са готови, очаква се да бъдат гласувани следващата седмица.
Това съобщи на пресконференция министърът на финансите Владислав Горанов след поредната среща с представители на парламентарно представените политически сили.
"За първи път можем да видим законопроект, подписан от всички политически партии
и това показва, че когато има въпрос от национално значение може да се намери консенсус", отбеляза Горанов.
Той обясни, че законодателното предложение ще бъде входирано в парламента в понеделник, тъй като тогава изтича срокът за внасяне на предложения за допълнителни промени в Закона за банковата несъстоятелност, внесен от Реформаторския блок и приет на първо четене.
"Законодателните промени предвиждат въвеждане на института временен синдик с повече правомощия от синдика по търговска несъстоятелност.
Правомощията ще са свързани с управление и опазване на имуществото на КТБ
в периода от отнемането на нейния лиценз до обявяване на нейната несъстоятелност от съда", посочи Горанов.
"Възприети бяха нашите предложения за осигуряване на публичност и контрол върху работата на синдиците, както и на възможност за предоставяне на информация за всичко, което се случва в банката", съобщи депутатът от БСП Мая Манолова.
"Очакваме, че това което се случи при управление на квесторите, вече ще е невъзможно чрез процедурите за контрол", каза Манолова. Тя добави, че се надява с промените да се осуетят и вече предприети действия за разграбване на активите на банката.
Йордан Цонев от ДПС заяви, че е изключително удовлетворен от името на своята парламентарна група да подпише предлаганите промени.
Петър Славов от Реформаторския блок отбеляза, че РБ активно се е включил в изработване на промените.
"Най-после намира законодателна уредба възможността да се ангажира специализирано лице или институция в разследване на банкови фалити", каза Славов.
Той обясни, че сега временният синдик ще има възможност да ангажира такава фирма и
ще стане ясно къде са отишли парите от КТБ, кои лица са ги получили и какво са направили с тях.
Регистърът на синдиците на БНБ ще стане публичен, за да е ясно от кои лица се избират синдици, предвиждат още промените.
В отговор на въпрос защо са необходими промените след като квесторите в КТБ, назначени от Централната банка, днес заявиха, че не са разрешавали никакво разпореждане с имущество на банката, Горанов посочи, че квестурата не е форма на защита на имуществото на банката при несъстоятелност, а е форма на временно управление на банката в режим на временно специално надзираване на банката.
"Вече отдавна не сме в хипотеза да имаме банка, тъй като надзорният орган БНБ се е произнесъл, че КТБ вече не е банка", каза Горанов. По думите му проблемът идва от празнотата в законодателството как да се действа в периода от решението на БНБ до настъпването на несъстоятелност, тъй като решението на съда се е забавило много.
Мая Манолова уточни, че с назначаването на временните синдици ще се прекратят правомощията на квесторите.
"Синдиците ще бъдат назначени от съда по предложение на Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Временните синдици ще бъдат задължени да обявяват на интернет страницата нафонда всички предприети от тях действия - договори и документи, които сключват", посочи Манолова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!