Д анъкът върху доходите от лихви по депозити да остане 8%, решиха депутатите от парламентарната бюджетна комисия, която прие на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона данък върху добавената стойност.
Законопроектът предвиждаше данъкът да се увеличи на 10%, но бе прието предложението на Реформаторския блок размерът на данъка да се запази на същите нива, на които е в момента.
Данъкът беше въведен от Симеон Дянков по време на първото управление на ГЕРБ. Тогава той беше 10%, а по-късно бе намален на 8% от кабинета "Орешарски", като според прогнозата на предишните управляващи тя трябваше да стане 6% от догодина.
Предложението на ГЕРБ беше ставката отново да стане 10%.
Предложението обаче бе отхвърлено от мнозинството в бюджетната комисия, която разглежда на второ четене промени в Закона за данъка върху добавената стойност. Предложението на ГЕРБ бе включено в преходните и заключителните разпоредби на този закон. По този начин лихвите по депозитите ще продължат да се облагат с 8% както досега, стига при окончателното разглеждане и гласуване на текста в пленарна зала да не настъпи промяна.
Нашите банки са свръхликвидни и се чудят къде да намерят място на парите, за да работят, заяви по време на заседанието председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ, която е автор на предложението.
Ние сме против всички данъчни увеличения, заяви Мартин Димитров от Реформаторския блок Няма нужда от покачване на данъците, когато ние търсим растеж и превръщане на спестяванията в инвестиции, каза той.
Димитров отбеляза, че увеличение на който и да е данък дава много лош сигнал, а в конкретния случай и потенциалните приходи в бюджета са минимални.
Нямаме нужда от такава мярка, която да показва покачване на данъците, докато търсим растеж", каза след гласуването Димитров. Бюджетната комисия отмени и въведеното от правителството на Пламен Орешарски възстановяване на внесения 10% данък на хората с най-ниски доходи. Това решение обаче не засяга кръга от лица, които ще искат да се възползват от въведената от Орешарски мярка в началото на 2015 година.
Не очаквахме данъкът да остане 8%, но за нас е много важно, че се прие разширяването на данъчната основа, коментира Людмила Петкова, директор Данъчна дирекция в Министерството на финансите
Тя поясни, че съгласно сега действащите разпоредби се е предоставяла възможност от налагането на данъка да се изключат някои влогове и депозити и банките са предложили на клиентите си точно такива продукти, които да не попадат в обхвата на определението.
Петкова посочи, че разликата в приходите за хазната между облагането с 8% и облагането с 10% на приходите от лихви по депозити е 17,5 млн. лв. и тази сума ще намери отражение в проектобюджета за 2015 г.
По-притеснително е, че доходите от лихви на чуждестранни юридически лица се облагат с 10% данък и се създава дискриминация спрямо тях, каза Петкова. Тя добави, че не е коментирана възможността тяхната ставка да се намали на 8%, но по принцип те трябва да се уеднаквят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!