С изграждането на междусистемната газова връзка между България и Сърбия реално ще се осъществи диверсификация на доставчиците, заяви на пресконференция днес Евгения Харитонова, заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма.
Пресконференцията беше по повод завършването на предпроектното проучване на газопровода.
С изграждането на връзката обединяваме газовите пазари в региона и се свързваме с газовия хъб в Баумгартен, Австрия, посочи Харитонова.
Страната ни ще се свърже и с хранилищата в Унгария, откъдето реално ще се осъществи диверсификация на доставчиците - ще получаваме газ от Централна Европа
Ние пък ще предоставим след 2014 г. средиземноморски и каспийски газ за Централна Европа, защото през 2014 г. вече ще функционира газовата връзка с Гърция, отбеляза заместник-министърът.
Харитонова подчерта, че проектът за изграждане на интерконекторна връзка със Сърбия ще бъде в интерес на българските граждани, за да не се повтаря ситуацията от 2009 г., когато доставките на газ за страната бяха прекъснати.
Затова още от 2010 г. започнаха сериозни усилия за проектиране и изграждане на интерконекторни връзки със съседните страни, заяви Харитонова.
През декември миналата година е подписан меморандум със Сърбия, в който са очертани всички параметри по проекта за интерконекторна връзка, включително и финансирането на проекта, посочи Евгени Консулов, ръководител на проекта.
Консулов посочи, че са били направени проучвания на шест трасета, от които се е избрало най-подходящото за газопровода.
Предвижда се дължината на тръбата да е около 150 км, от които приблизително 60 км ще са на българска територия.
Капацитетът за пренос през газопровода е 2 млрд. куб. метра газ годишно. Засега не се предвижда изграждане на компресорна станция по газопровода, но при засилен интерес може в бъдеще да бъде построена, посочи Консулов.
Той посочи, че разходите за предпроектното проучване са възлезли на 1 млн. лв. с ДДС, макар че договорът за реализация на проучването е бил на стойност 1 344 400 лв., като спестените средства ще бъдат използвани за реализацията на самия газопровод.
Експертът Светлана Маринова отбеляза, че съвместно със Сърбия са съгласувани всички графици за изграждане на газопровода. Предстои избор на изпълнител, който да изработи окончателен технически проект, трябва да бъдат уредени и отношенията със собствениците на земи, през които ще премине газопроводът, каза експертът.
Предвижда се строителството да започне през 2013 г., като през октомври трябва да са ясни доставчиците на оборудване, а през юли 2015 г. трябва да има разрешение за ползване на съоръжението,
очерта графика Маринова. За осъществяване на проекта са предвидени 48 млн. евро, които са прехвърлени от ОП "Регионално развитие" в ОП "Конкурентоспособност". За същинска инвестиционна дейност ще бъдат изразходвани около 80 млн. лв (ок. 41 млн евро), а останалата част от сумата ще бъде разходвана за консултански дейности, строителен надзор и други, каза Маринова.
Предвидили сме всичко, което би могло да възникне допълнително, включително и разходи в случай на археологически находки, добави експертът. Засега не е коментирано със Сърбия как ще се оперира връзката - най-вероятно всяка от страните ще има свой оператор на собствената си територия, уточни Маринова.
Още икономически и финансови новини в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!