Финансовите министри и централните банкери от Групата на седемте заявиха, че спадът в техните икономики показва признаци на отслабване, макар че възстановяването още не е гарантирано, предадоха информационните агенции.
След срещата си във Вашингтон те заявиха, че икономическата активност би трябвало да започне да се възстановява до края на годината, макар че перспективите остават крехки и има риск, че глобалната икономика може отново да се влоши.
Последните данни сочат, че темпото на спада в нашите икономики се забавя и се появяват някои признаци на стабилизииране, заявиха финансовите министри в заключителното си комюнике. В него те обещаха, че ще продължат да действат за възстановяване на кредитирането, осигуряване на ликвидност, инжектиране на капитал във финансовите институции, защита на спестяванията и на застрашените активи.
Потвърждаваме ангажимента си да вземаме всички необходими мерки за осигуряване на институции с важно значение за системата, заявиха министрите и шефовете на централните банки от Г-7.
Никога не съм виждал такова ниво на всеобщо обвързване, отбеляза на пресконференция след края на срещата министърът на финансите на САЩ Тимъти Гайтнър. Той посочи, че се забелязват сигнали за намаляване темпа на влошаване на икономическите показатели и за разрастване на търговските потоци, но предупреди, че е рано да се проявява прекален оптимизъм.
"Финансовите условия в някои пазари показаха леко подобрение, американският пазар на недвижимости започна да се стабилизира. Ние имаме основание да бъдем окуражени, но е погрешно да се смята, че се излиза от мрачния период, обхванал световната икономика през есента на миналата година".
Американският министър посочи още, че финансовите кризи, базирани върху непропорционално разрастване на кредитите имат тенденция да бъдат по-опасни и дълготрайни.
Ние нямаме голям опит с такива кризи в глобален план, защото те са събитие, което се случва веднъж на седем поколения, призна той.
Гайтнър отбеляза напредък след срещата на Г-20 в Лондон в редица отношения - в посока на отпускане на допълнителни заеми от страна на МВФ в размер на 250 млрд. долара за редица държави, изработване на платформа от страна на Световната банка (СБ) за възстановяване на инфраструктурата и създаване на работни места, както и за съживяване на финансирането на световната търговия и за създаване на капиталов фонд за подкрепа на финансовия сектор.
Като основна задача в непосредствено бъдеще Гайтнър посочи прилагането на дневния ред от срещата на Г-20 в Лондон.
"От критична важност е да осигурим бюджетни средства за стабилизиране на националните икономики, както и за стабилизиране на финансовите системи на всяка страна", посочи той.
Гайтнър заяви, че вижда като основен приоритет подпомагането на МВФ и СБ в усилията им да отговорят на нуждите на страни в криза и особено на най-бедните държави. Наше задължение е да наблюдаваме процеса на разпределение на допълнителните ресурси на МВФ в посока на ефективно подпомагане на възстановяването, подчерта той.
По отношение на дългосрочната перспектива министърът на финансите на САЩ отбеляза, че на първо място е наложително да се извърши труден процес на реформи по отношение на регулирането на финансовия сектор.
Гайтнър определи като много важна целта за икономическо възстановяване и възстановяване растежа във всички големи световни икономики.
"МВФ и СБ имат две общи цели: бързо възстановяване от настоящата глобална икономическа и финансова криза и засилване на нашите общи съпротивителни сили срещу бъдещи подобни кризи. През последните месеци, ние се обединихме като постигнахме безпрецедентно равнище на съгласие по отношение на тези общи цели", заключи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!