Българските, румънските и унгарските банки са най-уязвими към повторна криза в централна и източна Европа, смята експерт на агенцията за кредитен рейтинг "Фич", цитиран от "Блумбърг".
Причината са задържащите се високи нива на лоши заеми, както и ограниченото кредитиране, което е резултат от слабия ръст на икономиката в района, смята Майкъл Стайнбарт от "Фич".
Според него все пак качеството на активите на българските банки е на по-добро ниво, отколкото в румънските и унгарските финансови институции.
За румънските и българските банки все още има риск да се заразят от гръцката дългова криза, смята Стайнбарт.
Освен това България ще трябва да намали бюджетния си дефицит си от 4,8% или ще бъде санкционирана от ЕС, припомнят от "Фич".
Рейтинговата агенция има негативна перспектива за 15 от банките в района. Шест от тях са в България.
30% от действащите на пазара в България банки са клонове на гръцки финансови институции, припомня "Фич".
Като рисков фактор се отчита и високия процент лоши кредити, които достигат 16,45% в края на август.
Отпускането на заеми в чужда валута също е проблем, смята Стайнбарт.
В момента 70% от неизплатените заеми в централна и източна Европа са в евро или в швейцарски франкове, отбелязва "Фич".
Според последните прогнози на Международния валутен фонд (МВФ) икономиката на България ще регистрира нулев растеж тази година и нарастване с 2% през 2011 г.
Очакваното равнище на инфлацията за двете години е съответно 2,2 и 2,9%.
Прогнозите на МВФ се различават от тези на кабинета – в проектобюджета за догодина правителството предвижда ръст на икономиката от 3,6%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!